Otevřeme zahradu pro Hospic na Svatém Kopečku

Otevřeme zahradu pro Hospic na Svatém Kopečku

Pořad v souvislostech


Otevřeme zahradu pro Hospic na Svatém Kopečku
Budeme vysílat

Kouření škodí zdraví
Radioreport
Radioreport
Vysílali jsme


Po stopách poutníků – výzva z FN Olomouc

Kouření škodí zdraví

Akce cihla
Audioarchiv
23. března 2023 Radioreport Autor: Radka Rozkovcová

"Uvědomuji si s vděčností, že Hospic na Svatém Kopečku je jediný hospic v republice, který stojí na poutním místě," říká ředitelka hospice Marta Šťastná. Spolu s Věrou Zukalovou z organizace Dobré místo pro život představují výjimečný projekt rekonstrukce zahrady, která bude sloužit jak klientům, tak veřejnosti – a propojí tak hospic se světem "za plotem".

Je hospic dobrým místem pro život?

Otevřeme zahradu pro hospic: Bourání v lednu 2023"Když jsme s paní ředitelkou stály na terase hospice a dívaly jsme se dolů do té džungle, tak mi přišlo strašně líto, že lidé na konci života nemůžou mezi stromy a květiny," vzpomíná Věra Zukalová, která sama prošla onkologickou léčbou a iniciovala vybudování zahrady těsně přiléhající k budově svatokopeckého hospice. "Chceme, aby tam lidé zvenčí měli přístup, aby hospic byl součástí běžného života, aby to nebylo tajemné místo, kam se lidé nemohou podívat," uvažuje ředitelka Marta Šťastná.

Otevřeme zahradu pro hospic: Vizualizace Atelier-RPodobu nově vybudované zahradě dají architekti Miroslav Pospíšil a Petr Mičola. Její součástí bude též rozárium nebo samoobslužná kavárna, jejíž výtěžek půjde na podporu hospice. Budovu hospice se zahradou propojí lůžkový výtah. V zahradě bude dostatek zákoutí poskytujících soukromí – ať už klientům, nebo jejich rodinám a dalším blízkým. Vznikne tak prostor, kde bude možné relaxovat, přemýšlet, uklidnit se nebo se třeba v duchu pomodlit.

Otevřeme zahradu pro hospic: Vizualizace2 Atelier-RProjekt Otevřeme zahradu pro Hospic na Svatém Kopečku je možné podpořit finančně, ale například i věnováním materiálu pro rekonstrukci či brigádou nebo jinou dobrovolnickou činností.

Bezmála půlhodinový rozhovor s Věrou Zukalovou a Martou Šťastnou připravila a moderuje Radka Rozkovcová.

Potřebné kontakty najdete zde: www.dobremistoprozivot.cz/zahrada 

Premiéra: ve čtvrtek 23. března 2023 ve 22.00.

Poslouchejte na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes