Šest příběhů přeživších

Pořad v souvislostech
Šest příběhů přeživších
Budeme vysílat
Tramvají z Ostravy do podhůří Jeseníků
Křest knihy Pod paží tisknu křídla
Cyrilometodějská stezka
Vysílali jsme
Křest knihy Pod paží tisknu křídla
Tramvají z Ostravy do podhůří Jeseníků
Dotkni se nebe
Audioarchiv
Tragická historie holokaustu Romů a Sintů se naprosto vymyká zkušenosti většiny z nás. Rozměr utrpení je stěží představitelný.
Výstava Příběhy přeživších se z Letů u Písku přesunula do Hodonína u Kunštátu, do Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě.
Tragická historie holokaustu Romů a Sintů se naprosto vymyká zkušenosti většiny z nás. Rozměr utrpení je stěží představitelný. Nacisté vyvraždili celé romské rodiny, zpět z koncentračních táborů se vrátili jen jednotlivci. Jak jen lze vyprávět jejich příběh?
Kurátor výstavy Jiří Smlsal k záměru uvádí, že se „autorský tým rozhodl vyhnout nemilosrdné řeči čísel, přehledu vývoje rasistických nařízení i fotografiím zbídačených lidí, pořízených jejich mučiteli. Pozornost jsme namísto toho zaměřili na lidskou dimenzi této historie. Chceme představit tváře a příběhy lidí, kteří byli kvůli svému původu internováni v tzv. cikánském táboře a měli být zavražděni jako většina jejich přátel a příbuzných, ale kteří navzdory všemu přežili.“
Martina Holíka provází dlouholetá ředitelka Muzea romské kultury PhDr. Jana Horvátová.
Díky Boženě Růžičkové, Zilli Schmidt, Boženě Pflegerové, Václavu Studenému, Josefu Lagrynovi a Josefu Serinkovi má návštěvník výstavy možnost nahlédnout na rozmanitost romské zkušenosti a rozdílnost životních osudů lidí, kteří byli označeni za „cikány“, a stali se tak obětí nacistického rasového pronásledování. Každá z portrétovaných osob je divákům přiblížena pomocí autentických rodinných fotografií a audiozáznamů vzpomínek. Ty zahrnují ukázky z vlastních memoárů, poválečného soudního svědectví nebo rozhovorů s historiky. Vůbec poprvé jsou veřejnosti představeny ukázky vzácně dochovaných osobních předmětů spojených s přeživšími, bude například představen originál deníku Josefa Serinka.
Osudy vybraných osobností jsou jedinečné také tím, že o přestálém utrpení podaly svědectví. Uchovávaly fotografie svých ztracených blízkých, vedly rozhovory s historiky nebo své vzpomínky literárně zpracovaly. V době, která veřejnému připomínání holokaustu nepřála, tak uchovávaly historickou paměť. Výstavu uvádí poselství Jany Kokyové, zástupkyně třetí generace přeživších – a přibližuje bytostně osobní rozměr příběhu holokaustu Romů a Sintů a argumentuje naléhavost toho, proč je stále třeba jej vyprávět.
Památník je otevřen je každoročně od prvního dubna do posledního října, a to vždy ve středu, čtvrtek, pátek, v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin.
Výstava Příběhy přeživších je v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu k vidění do 31. října 2025.
30minutový pořad vysíláme v premiéře ve čtvrtek 8. srpna 2024 ve 20.15, opakujeme v pátek 9. srpna ve 22.30 a v pondělí po půlnoci v 0.30.
Projekt Centrum Romů a Sintů je finančně podpořen Norskými fondy 2014–2021, programem Lidská práva.