Hospic – dobrá tečka za životem (S Helenou Machulovou...)

Hospic – dobrá tečka za životem

Pořad v souvislostech


Hospic – dobrá tečka za životem
Budeme vysílat

Ave Dulcissima Maria
Nábor Hrdinů
Tajní evangelíci ve Velké Lhotě
Vysílali jsme


Křížem krážem

Jeseničtí sochaři a jejich významná díla

Muzeum a galerie Mlejn Ostrava
Audioarchiv

"Lidé, pokud měli někdy v životě nějakou náboženskou zkušenost – chodili do kostela nebo v dětství navštěvovali náboženství – se k ní v závěru života mohou vracet a vrací.

Ročníky narození, které tady umírají, to jsou třicátá, čtyřicátá léta, a tedy hojně lidé, kteří nějakou předchozí zkušenost ve svém životě měli, byť by třeba potom celý život do kostela nechodili, věřící nebyli. Ale jak čas bude plynout a do hospiců se budou dostávat ročníky mladší, tak to budou lidé, kteří v této míře žádnou předchozí náboženskou zkušenost mít nebudou. Projevy spirituality u nich budou zřejmě jiné. A na to je potřeba se už dnes připravovat, protože to neznamená, že tito lidé duchovní rozměr svého života nemají. Oni ho mají a budou ho projevovat nějak jinak," uvažuje Helena Machulová.

Vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání Teologické fakulty Jihočeské univerzity České Budějovice Helena Machulová stojí za projektem Spirituální rozměr člověka v kontextu pomáhajících profesí. Projekt propojuje teoretickou rovinu s praktickou aplikací a je realizován ve spojitosti s Hospicem Jana N. Neumanna v Prachaticích, kam fakulta mimo jiné vysílá své studenty na praxe.

ilustrační foto z archivu Hospice Jana N. Neumanna v PrachaticíchHelena Machulová říká: "Je potřeba naučit se vnímat a opečovávat jiným způsobem duchovní potřeby lidí, kteří se nevztahují k náboženství. Ona to bude výzva pro pracovníky hospiců, ale třeba i pro kněze, kteří budou přicházet a budou muset reagovat na něco jiného, než jsou zvyklí. Tohle je výstup, který je důležitý pro to, abychom uměli se spiritualitou pracovat třeba jinak než dosud."

Rozhovor připravil a moderuje Václav Malina.

Pořad převzalo Radio Proglas z projektu Hospic – dobrá tečka za životem. 

Premiéra: pondělí 11. dubna 2022 ve 20.15.