Návštěvníkem v českokrumlovských klášterech

Návštěvníkem v českokrumlovských klášterech

Pořad v souvislostech


Trojklášteří Český Krumlov
Budeme vysílat

Vstal z mrtvých
Velká výročí CČSH v Hradci Králové
Vstal z mrtvých
Vysílali jsme


Pomoc bližním jako zaměstnání?

Věřte - nevěřte aneb Velikonoce a co dál?

Trojklášteří Český Krumlov
Audioarchiv
15. dubna 2019 Studio Jan Autor: Petr Kronika

„Viděli jsme tak třicet procent z celého areálu,“ řekl mi průvodce, když jsme se loučili v krčku po natáčení půlhodinového pořadu o českokrumlovských klášterech.

Po pořadu „Obnova“ – o cestě k ní a po pořadu o revitalizaci a jedinečnostech areálu tří klášterů se zahradami „Špachtlí a rýčem do kláštera“ jsem se vydal do Českého Krumlova znovu s mikrofonem, abych uzavřel volný cyklus „Trojklášteří Český Krumlov“. Kláštery tři – pořady tři. Nyní jsem „Návštěvníkem v českokrumlovských klášterech“. Vás posluchače zvu, buďte jimi aspoň u rádia také v pondělí 15. 4. 201 9 v 20.15 na Proglasu.

Provedl mě Ivo Janoušek, vedoucí programu. V návštěvnickém centru – dříve hovorna kláštera klarisek, kam přicházeli návštěvy za sestrami – jsme se domlouvali, kam se půjdeme podívat, zda do muzeálního okruhu, který představuje umění, architekturu, kostel, kaple, cely sester od středověku po josefinské reformy, nebo do interaktivní expozice lidských dovedností, kterou ocení rodiny s dětmi… Nakonec jsme se pro začátek prošli řemeslnou uličkou. A teprve potom vstoupili do prostor interaktivní expozice, abych se poučil a také si zahrál deskové hry.

V závěru jsme vystoupali a přes půdu vešli do krčku – spojovacího tubusu mezi domy nad ústřední ulicí historického Českého Krumlova, nad Latránem. Krček je zachovalou částí původního systému krytých mostů a chodeb pod střechami krumlovského zámku a přilehlých domů, které za časů Viléma z Rožmberka spojovaly zámek s kláštery. Krásné, opravdu. Kéž to tak také poznáte – je mým přáním, Petr Kronika.