Ochrana přírody ve městě

Ochrana přírody ve městě

V pondělí 6. května od 20.15 nabídneme k poslechu reportážní pořad jihočeského studia Jan Neumann Ochrana přírody ve městě. Redaktorka Jitka Skřičková se vydala na procházku po českobudějovickém parku Stromovka za doprovodu RNDr. Jiřího Řehounka.

Mnoho lidí si myslí, že ochrana přírody je hlavně o zákazech: co se nesmí dělat, kam se nesmí chodit, říká Jiří Řehounek. Tuto falešnou představu učitel, ekolog, entomolog a člen neziskového českobudějovického sdružení Calla vyvrací příklady, kdy je aktivní činnost člověka pro přírodu nezbytná. Hovoří například o někdejších průmyslových lokalitách jako jsou pískovny, kam je třeba pozvat lidi, aby se koupali, jezdili v okolí na kole a případně i na čtyřkolkách, a tím zvyšovali přírodní rozmanitost.

rehounek_jiri_zvonecnikPřímo v městském parku je také možné podporovat biodiverzitu, a to nijak nákladně. Podle Jiřího Řehounka stačí jen změnit zažité postupy v případě sekání trávy, podpořit ve městech kvetoucí byliny, zlepšit péči o staré stromy namísto jejich bezhlavého kácení nebo umožnit zadržování vody v krajině. Během procházky po Stromovce, nedaleko od obchodního domu, naráží například na vzácný zvonečník černý, který by v případě brzké seče neměl možnost vykvést a dál se rozmnožit. zvonecnik 

Že nejde o „výkřiky ochránců brouků“, ale komplexní přístup nezbytný k správnému fungování živé přírody, jejíž je člověk nedílnou součástí, Jiří Řehounek jen kvituje. A právě ve městě, kde většina z nás žije, je možné s finančně nenáročnými aktivitami na podporu přírodní rozmanitosti začít. Protože pestré žije, monotóní vymírá!   

V reportáži, kterou zpracovala Jitka Skřičková za technické podpory Jaroslava Topinky, se mísí zvuky přírody se zvuky města a hudební linku tvoří symfonická předehra díla V přírodě z pera Antonína Dvořáka.