Po stopách sv. Anežky na jihu Čech

Po stopách av. Anežky

Pořad v souvislostech


Po stopách sv. Anežky na jihu Čech
Budeme vysílat

České nebe – Svatý Václav
U: Sazovice
Kampaň DOMA 2021
Vysílali jsme


Počátky divadelnictví v Hradci Králové

Nabrat druhý dech v Přestupní stanici

Tramping a jeho muzeum
Audioarchiv

V pořadu jihočeského studia Jan Neumann zavítáme na Vltavotýnsko, kde je sv. Anežka inspirací pro sociální podnikání i kulturní aktivity. Nechte se pozvat k poslechu v pondělí 18. listopadu 2019 od 20.15.

tyn2tyn_kaple_anezka2Přátelé Jiří Netík st. a Petr Rohlena vzpomínají, jak pomáhali organizovat pouť do Říma na svatořečení Anežky a jak silně ji prožili. Shodují se, že Anežka sehrála v jejich životech naprosto zásadní úlohu. Petra Rohlenu nasměrovala po roce 1989 do neziskového sektoru, Jiřího Netíka zase přitáhla k sociálnímu podnikání. Na Vltavotýnsku a později i dalších místech jihočeského kraje tak vzniklo několik domovů s chráněným bydlením, dílen a dalších podniků, kde se starají o zdravotně postižené. K poctě Anežky byla na břehu rybníka v Čihovicích, části Týna nad Vltavou zbudována kaple. A světice inspiruje i každoročních Sedm týdnů se svatou Anežkou – koncerty, přednášky a další vzdělávací a kulturní aktivity. Nejnověji život a dílo řeholnice reflektuje výstava Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, kterou inicioval právě Jiří Netík.

tyn1Vzpomínky i přítomnost prodchnuté sv. Anežkou, jejímž odkazem, jak sami říkají, „onemocněli“ Jiří Netík spolu s Petrem Rohlenou – to vše přinese pořad jihočeského studia Proglasu v pondělí 18. listopadu od 20.15. Vaší průvodkyní bude Jitka Skřičková.