Děkan Václav Boštík a dvě totality

Děkan Václav Božtík a dvě totality
23. července 2018 Studio Vojtěch Autor: Martin Weisbauer

Pořad studia Vojtěch připomene u příležitosti 55. výročí úmrtí významné osobnosti, děkana Václava Boštíka, život této významné osobnosti ústeckoorlického regionu. Poslouchejte v úterý 24. července 2018 ve 20.15 nebo v pondělí 30. 7. 2018 v 9.30.

Děkan Václav Boštík působil v letech 1934 až 1942 a znovu v letech 1945 až 1961 v Ústí nad Orlicí. Díky svým známostem s předními českými architekty inicioval mimo jiné proměnu zdejšího kostela i děkanství. S hostem studia Vojtěch,  PhDr. ThLic. Michal Sklenářem, Ph.D. et Ph.D. si na příkladu děkana Václava Boštíka ukážeme život církve v komplikovaných dobách fašistického útlaku i stalinského a poststalinského období. Budeme se snažit například odkrýt, podle jakých měřítek se rozhodoval, kde byl ochoten ke kompromisu a kde naopak trval svých názorech, dozvíme se také, proč došlo v roce 1961 k jeho odvolání.

Děkan Václav Božtík se narodil se 21. 2. 1897 ve Vysokém Mýtě. Gymnázium vystudoval v Hradci Králové. V sedmnácti letech byl odveden do 1. světové války. Po jejím skončení začal studovat teologii v Hradci Králové a pro své mimořádné schopnosti byl za rok poslán na studia do Říma, kde byl 9. 7. 1923 vysvěcen na kněze. Místo děkana v Ústí nad Orlicí nastoupil 17. 6. 1934. Během 2. světové války byl členem protifašistického odboje. 6. 3. 1942 byl gestapem zatčen a následně vězněn v Pardubicích, Drážďanech, Praze, Terezíně a nakonec v koncentračním táboře Flössenburg. Domů se vrátil 15. 5. 1945. V r. 1961 byl zbaven státního souhlasu pro výkon kněze a vzhledem ke svému věku požádal o odchod do důchodu. Zemřel náhle 23. 7. 1963.