Ferdinandus orden 1561

Ferdinandus orden 1561
24. února 2018 Studio Hradec Králové Autor: Martin Weisbauer

Organizace, která o 300 let předběhla Červený kříž. To je řád Ferdinandus orden 1561 o kterém pojednává pořad studia Vojtěch. Poslouchejte v úterý 27. února ve 20:15 a v pondělí 5. března v 9:30.

Řád byl založen roku 1561 císařem svaté říše římské Ferdinandem I. Habsburským, který je pochován v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Řád je dnes respektovanou mezinárodní humanitární organizací, sídlící v Rakousku a působící pod patronací rakouské vlády. Před několika lety byl obnoven i v naší republice a právě královéhradecká komenda je nejrozvinutější ze všech komend řádu u nás.

Hlavními cíli organizace jsou podpora rodin příslušníků ozbrojených bezpečnostních sborů, hasičů a záchranářů, které v přímé souvislosti se službou utrpěli ztrátu nebo kde došlo k těžkému zranění či onemocnění, podpora subjektů, které se zaměřují na pomoc a poradenství obětem násilí v Královéhradeckém kraji, dále řešení problematiky domácího násilí a obětí násilí, od pomoci a podpory obětí, po preventivní přednáškovou činnost a v neposlední řadě i zapojení zdravotníků do problematiky pomoci obětem násilí.

Do studia Vojtěch zavítali dva členové řádu - Ivan Dubec, plukovník řádu a zároveň komtur královéhradecké komendy a podporučík řádu a člen zdejší komendy Petr Kábrt.  Oba dva jinak slouží v řadách Městské policie Hradec Králové. V zajímavém vyprávění nám přiblíží důvody, proč řád vznikl, jeho praktickou činnost (speciálně ve Východních Čechách) i jeho strukturu a uniformy.