Historie a současnost betlémářství v Ústí nad Orlicí

Historie a současnost betlémářství v Ústí nad Orlicí

V rámci soutěže "Od adventu do Tří králů" vás o Vánocích 26. prosince 2012 ve 21.30 zve studio Vojtěch k poslechu pořadu, který bude dýchat Vánocemi. Věnuje se totiž poměrně málo známé, o to však zajímavější historii i současnosti stavění betlémů v Ústí nad Orlicí.

Vypráví se, že kdysi dávno zabrousil někdo z ústeckých pláteníků se svým zbožím až kamsi do Itálie, kde poprvé spatřil postavený betlém. Ta podívaná mu zřejmě učarovala, že na ni myslil celou cestu domů. A když pak za večerů o Itálii vyprávěl, neopomněl se zmínit o této nádherné podívané. Pojal smělou myšlenku namalovat si něco podobného i pro sebe. A tak vznikly už téměř před třemi sty lety specifické, tzv. „oustecké betlémy“. Zejména v 19. století se betlémy malovaly v každé druhé chalupě.

Betlémářská tradice je v Ústí nad Orlicí stále velmi živá a tyto rozměrné skvosty lidového umění se zde dodnes staví.

Nyní jsou betlémy současných autorů vydávány i tiskem. Tištěné betlémy jsou vesele barevné jako jejich původní malované vzory, jsou však méně prostorově náročné. Na menší ploše však ctí veškeré zákonitosti místního betlémářství.

"Od adventu do Tří králů"

Pořad Historie o současnost betlemářství na Ústeckoorlicku je pořadem soutěžním. Zapojte se do naší soutěže.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta III d moll BWV 527 pro flétnu a varhany - Vivace; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Stivín Jiří  - flétna, Uhlíř Václav - varhany
02:00Dotýkání světla
02:25Písně
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony