Klášter Mendryka

Klášter Mendryka
23. února 2017 Studio Hradec Králové Autor: Martin Weisbauer

Jaká byla a je nyní úloha tohoto kláštera s neobvyklým jménem vám prozradí pořad studia Vojtěch, který si můžete poslechnout v úterý 28. února 2017 ve 20:15 nebo v pondělí 6. března 2017 v 9:30.

Mendryka. Na první poslech nesrozumitelné jméno. Je to však název místa, které mělo a má svou nezastupitelnou úlohu v královéhradecké diecézi. Tuto malou osadu najdeme poblíž obce Janov u Litomyšle. Je to, zvláště v zimě, těžko přístupná samota na okraji hlubokých lesů, tak trochu stranou od civilizace. Místo je to opravdu romantické, jakási oáza klidu v pustině. Proto není divu, že zdejší původně lovecký zámeček inspiroval spisovatele Aloise Jiráska k napsání známé divadelní hry Lucerna a rovněž její filmová podoba se natáčela před lety právě zde, na Mendryce.

V šedesátých letech minulého století zde našly útočiště sestry v modrém hábitu, podle zakladatele sv. Vincenta de Paul zvané lidově vincentky. A právě za nimi, za sestrou Gabrielou, jsem se vypravil. V pořadu uslyšíme nejen vysvětlení neobvyklého názvu místa, ale budeme mluvit i o roli kláštera dříve a dnes a povíme si také něco o dvou zvláštních raritách na území kláštera. Kromě sestry Gabriely uslyšíme v pořadu i některé vzpomínky pana preláta Mons. Josefa Sochy, který má k tomuto místu úzký vztah.