Literární procházka starým Hradcem Králové

Literární procházka starým Hradcem Králové

Pořad v souvislostech


Literární procházka starým Hradcem Králové
Budeme vysílat

Kutnohorská kostnice
Návštěva věznice na Cejlu
Školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka
Vysílali jsme


Návštěva věznice na Cejlu

Vzpomínka na generála Heliodora Píku

Poutní místo Skoky u Žlutic
Audioarchiv
22. září 2017 Studio Vojtěch Autor: Martin Weisbauer

V Hradci Králové žilo a tvořilo v dějinách nezvykle mnoho spisovatelů a město je tím zcela výjimečné mezi ostatními našimi městy, samozřejmě kromě Prahy. 

Spisovatel Viktor Fischl, jeden z nich, například říká: „Tady byl z nějakého důvodu vždycky větší literární život než ve většině jiných českých měst. Jen si vzpomeňte, kdo všechno z velkých jmen českého písemnictví tudy prošel. Tyl, Klicpera, Jirásek – na jeho slavném pohřbu jsem prapor královéhradeckého gymnázia, Karel Čapek, ale dávno před nimi Tomek, Hanka a hlavně Karel Jaromír Erben. A později zas Rudolf Medek a Emil Vachek a jistě jsem na mnohé zapomněl.“

Ondřeje Macla, mladého hradeckého rodáka, literárního kritika a v současnosti studenta autorského herectví na DAMU v Praze, inspirovala kniha Jana Pěty, emeritního ředitele Knihovny města Hradce Králové, Literární průvodce Hradcem Králové. Vyšla v roce 2016 k příležitosti 120. výročí otevření Knihovny města Hradce Králové pro veřejnost.

Ondřej Macl proto, na základě této knihy, zorganizoval vlastní literární, trochu rozpustilou, procházku po starém městě. Několikrát ji zopakoval v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který se koná každoročně v druhé polovině června v Hradci Králové a vycházka měla velký úspěch. Představuje při ní ve zkratce místa starého Hradce spjatá s mnoha významnými osobnostmi českých literátů včetně vtipných citátů a historek, které se jich týkají. Náš pořad přinese posluchačům to nejzajímavější z této vycházky ve zkrácené formě. Vzhledem k rozsahu pořadu jsme jich však museli, bohužel, velmi mnoho vynechat.

Poslouchejte v úterý 26. září ve 20.15 nebo v pondělí 2. října v 9.30.