Literární procházka starým Hradcem Králové

Literární procházka starým Hradcem Králové
22. září 2017 Studio Hradec Králové Autor: Martin Weisbauer

V Hradci Králové žilo a tvořilo v dějinách nezvykle mnoho spisovatelů a město je tím zcela výjimečné mezi ostatními našimi městy, samozřejmě kromě Prahy. 

Spisovatel Viktor Fischl, jeden z nich, například říká: „Tady byl z nějakého důvodu vždycky větší literární život než ve většině jiných českých měst. Jen si vzpomeňte, kdo všechno z velkých jmen českého písemnictví tudy prošel. Tyl, Klicpera, Jirásek – na jeho slavném pohřbu jsem prapor královéhradeckého gymnázia, Karel Čapek, ale dávno před nimi Tomek, Hanka a hlavně Karel Jaromír Erben. A později zas Rudolf Medek a Emil Vachek a jistě jsem na mnohé zapomněl.“

Ondřeje Macla, mladého hradeckého rodáka, literárního kritika a v současnosti studenta autorského herectví na DAMU v Praze, inspirovala kniha Jana Pěty, emeritního ředitele Knihovny města Hradce Králové, Literární průvodce Hradcem Králové. Vyšla v roce 2016 k příležitosti 120. výročí otevření Knihovny města Hradce Králové pro veřejnost.

Ondřej Macl proto, na základě této knihy, zorganizoval vlastní literární, trochu rozpustilou, procházku po starém městě. Několikrát ji zopakoval v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který se koná každoročně v druhé polovině června v Hradci Králové a vycházka měla velký úspěch. Představuje při ní ve zkratce místa starého Hradce spjatá s mnoha významnými osobnostmi českých literátů včetně vtipných citátů a historek, které se jich týkají. Náš pořad přinese posluchačům to nejzajímavější z této vycházky ve zkrácené formě. Vzhledem k rozsahu pořadu jsme jich však museli, bohužel, velmi mnoho vynechat.

Poslouchejte v úterý 26. září ve 20.15 nebo v pondělí 2. října v 9.30.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.