Model Zdoňov a voda v krajině.

Model Zdoňov a voda v krajině.

Pořad v souvislostech


Model Zdoňov a voda v krajině
Budeme vysílat

Pouť jsme dokončili za něj
Ochrana přírody ve městě
Pozvání do Dolních Kounic
Vysílali jsme


Kristus vstal a my (všichni) jsme toho svědky

Jak žijí senioři v Hradci Králové

Muzeum zdravotnictví v Luži a 120 let Hamzovy odborné léčebny
Audioarchiv
5. června 2020 Studio Hradec Králové Autor: Martin Weisbauer

Na stále palčivější problém sucha v krajině odpovídá zcela unikátní a ojedinělý pilotní projekt s názvem Model Zdoňov, který realizuje ekolog Jiří Malík. Poslouchejte v pondělí 8. června 2020 ve 20.15 nebo 9. 6. 2020 ve 22h.

Pokud se provede Model Zdoňov na celém území ČR, dostaneme zvýšení zádrže vody srovnatelné se zhruba 10 přehradami o objemu vodní nádrže Orlík, říká Jiří Malík. Krajina České republiky totiž dokáže zadržet obrovské množství vody. Musí se jí pro to ale vytvořit podmínky. Cesta nevede přes budování přehrad, ale primárně pomocí zádrže vody v krajině. Aby bylo vidět, že to jde, rozhodli se v okolí Zdoňova na Broumovsku upravit krajinu na rozloze 20,5 km2. Výsledkem je příklad, který může napodobit celá Česká republika i EU. Jeho základem je vracení meandrů potokům, budování tůní a vysazování nelesní zeleně na správných místech.

O této problematice, a o úspěšnosti projektu Model Zdoňov, si budeme povídat s jeho autorem, ekologem Jiřím Malíkem, členem výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu při Radě vlády pro trvale udržitelný rozvoj a zároveň předsedou spolku Živá voda.