Model Zdoňov a voda v krajině.

Model Zdoňov a voda v krajině.

Pořad v souvislostech


Model Zdoňov a voda v krajině
Budeme vysílat

Návštěva Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou
Svaté obrázky
Návštěva Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou
Vysílali jsme


Virtuální setkávání křesťanů

Svaté obrázky

Husovská dilemata
Audioarchiv
5. června 2020 Studio Vojtěch Autor: Martin Weisbauer

Na stále palčivější problém sucha v krajině odpovídá zcela unikátní a ojedinělý pilotní projekt s názvem Model Zdoňov, který realizuje ekolog Jiří Malík. Poslouchejte v pondělí 8. června 2020 ve 20.15 nebo 9. 6. 2020 ve 22h.

Pokud se provede Model Zdoňov na celém území ČR, dostaneme zvýšení zádrže vody srovnatelné se zhruba 10 přehradami o objemu vodní nádrže Orlík, říká Jiří Malík. Krajina České republiky totiž dokáže zadržet obrovské množství vody. Musí se jí pro to ale vytvořit podmínky. Cesta nevede přes budování přehrad, ale primárně pomocí zádrže vody v krajině. Aby bylo vidět, že to jde, rozhodli se v okolí Zdoňova na Broumovsku upravit krajinu na rozloze 20,5 km2. Výsledkem je příklad, který může napodobit celá Česká republika i EU. Jeho základem je vracení meandrů potokům, budování tůní a vysazování nelesní zeleně na správných místech.

O této problematice, a o úspěšnosti projektu Model Zdoňov, si budeme povídat s jeho autorem, ekologem Jiřím Malíkem, členem výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu při Radě vlády pro trvale udržitelný rozvoj a zároveň předsedou spolku Živá voda.