Moje cesta k hudbě

Moje cesta k hudbě
8. října 2016 Studio Hradec Králové Autor: Martin Weisbauer

Hostem tohoto dílu cyklu Oktáva bude v královéhradeckém studiu Vojtěch hudebník prof. Václav Uhlíř. O jeho osobní cestě k hudbě se v pořadu dozvíte v pátek 14. října 2016 v 16:55 nebo v repríze ve středu 19. října 2016 v 0:05.

Po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové byl Václav Uhlíř přijat na Hudební fakultu Akademie múzických uměníPraze do třídy profesora Jiřího Reinbergera a studium dokončil v roce 1980 u profesora Milana Šlechty. Během studia se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží.

Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Věnuje se i koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory a sólisty. Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku zvláště cyklus nahrávek českých historických varhan. S Jiřím Stivínem, se kterým spolupracuje, natočil dvě CD. Věnuje se pedagogické práci na pardubické konzervatoři, vykonává rovněž funkci vedoucího v Uměleckém kolektivu Krematoria Pardubice a dále zastává funkci diecézního organologa v Hradci Králové. Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl na návrh biskupa Dominika Duky v roce 2008 oceněn papežem Benediktem XVI. vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.