Tajemství Kristiny Ringlové – repríza k výročí

Tajemství Kristiny Ringlové – repríza k výročí

Pořad v souvislostech


Tajemství Kristiny Ringlové
Budeme vysílat

Mariánská Týnice po 300 letech
Ave Dulcissima Maria
Sluch
Vysílali jsme


UP aktuálně – výběr novinek z Univerzity Palackého

Advent a Vánoce mezi lidmi v nouzi

Liturgické textilie
Audioarchiv

10. srpna 2021 uplyne přesně 129 let od záhadného zjevení, prvního z celé série, které se událo v Suchém Dolu u Police nad Metují. K této připomínce uvedeme reprízu pořadu Tajemství Kristiny Ringlové, kterou si můžete poslechnout ve 20.15.

Lavina zvláštních událostí, jejichž řetězec se začal odvíjet 10. srpna 1892, zcela změnila život i historii poklidné obce Suchý Důl a její důsledky trvají dodnes. Hlavní protagonistkou tohoto příběhu byla Kristina Ringlová, prosté a chudé místní děvče. Ve složitém případu se tehdy angažovali političtí představitelé, církev, postupně dva královéhradečtí biskupové, obchodníci i prostí lidé a v našich zemích sotva najde tento případ obdobu.
Náš pořad se pokusí seznámit vás s děním v Suchém Dolu, i s jeho dnešními dozvuky. Respondenty jsou velmi různorodí lidé – suchodolský starosta, pracovník Státního okresního archivu Náchod, polický římskokatolický děkan i vedoucí domácího hospice DUHA Hořicích. Jejich výběr nebyl náhodný a v pořadu zjistíme, jakou zvláštní mozaiku jejich výpovědi dávají dohromady.

Foto: Martin Weisbauer, Radio Proglas