Tajemství Kristiny Ringlové

Tajemství Kristiny Ringlové

Pořad v souvislostech


Tajemství Kristiny Ringlové
Budeme vysílat

Pouť jsme dokončili za něj
Ochrana přírody ve městě
Pozvání do Dolních Kounic
Vysílali jsme


Kristus vstal a my (všichni) jsme toho svědky

Jak žijí senioři v Hradci Králové

Muzeum zdravotnictví v Luži a 120 let Hamzovy odborné léčebny
Audioarchiv

K jakým zvláštním událostem došlo v Suchém Dolu u Police nad Metují před více než 120 lety, uslyšíte v mimořádné repríze pořadu studia Vojtěch ve čtvrtek 8. srpna 2019 ve 20.15 nebo v pátek 9. 8. 2019 ve 22.00.

Lavina událostí, jejichž řetězec se začal odvíjet 10. srpna 1892, zcela změnila život i historii poklidné obce Suchý Důl a její důsledky trvají dodnes. Hlavní protagonistkou tohoto příběhu byla Kristina Ringlová, prosté a chudé místní děvče. Ve složitém případu se tehdy angažovali političtí představitelé, církev, postupně dva královéhradečtí biskupové, obchodníci i prostí lidé a v naší republice sotva najde tento případ obdobu.

Náš pořad se pokusí seznámit vás s děním v Suchém Dolu, i s jeho dnešními dozvuky. Respondenty v našem pořadu jsou velmi různorodí lidé, a sice suchdolský starosta, pracovník Státního okresního archivu Náchod, polický římskokatolický děkan a vedoucí domácího hospice DUHA Hořicích. Jejich výběr nebyl náhodný a v pořadu zjistíme, z jakého důvodu jejich výpovědi souvisí.