Křížem krážem

Křížem krážem

Pořad v souvislostech


Křížem krážem
Budeme vysílat

Ave Dulcissima Maria
Nábor Hrdinů
Tajní evangelíci ve Velké Lhotě
Vysílali jsme


Křížem krážem

Jeseničtí sochaři a jejich významná díla

Muzeum a galerie Mlejn Ostrava
Audioarchiv
29. listopadu 2021 Křížem krážem, Advent Autor: Radka Rozkovcová

Magazín putující mezi regiony tentokrát naladíme adventně – řeč bude o adventu prožitém v komunitě s postiženými lidmi, u bezdomovců a v chráněném bydlení. Představíme sbírky Krabice od bot a Krabice online a pozveme na festival Souznění.

ilustrační foto"Úplně mě oslnila tradice adventní spirály, což je věc, která připravuje člověka na prožití těch čtyř adventních týdnů. To je taková cestička – soustředná spirála z chvojí, čtyřikrát člověk obejde ten kruh, až se dostane do úplného středu. Uprostřed je veliká svíčka. Před tou adventní spirálou stojí ti postižení i zdraví a každý z nich má jablko, ve kterém je zapíchnutá menší svíčka. Dojde doprostřed, tam si zažehne tu svou svíčku a kde to cítí, na zpáteční cestě, tam ji položí. Toto prožití je velmi sugestivní, adventní spirála se postupně rozžíhá a krásně svítí. Tam jsem pochopil, že budu mít kromě práce i přidanou hodnotu 'dostávání se do sebe'," říká sociální pracovník Tomáš Koloc o jednom svém zážitku v komunitě v Camphillu na Rakovnicku. Hovořit ale bude i o adventu s bezdomovci a v chráněném bydlení.

ilustrační fotoO jedenáctém ročníku právě probíhajícího projektu Krabice od bot promluví tiskový mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické Ivo Mareš, který se zamýšlí: "Myslím si, že je moc dobře, že vedle státu existuje ještě vlastní iniciativa společnosti, veřejnosti, která se zajímá o potřeby chudých dětí a rodin. Není jí tento úděl lhostejný." Krabice od bot je největší vánoční sbírka v Česku. V magazínu Křížem krážem se také dozvíte, co je to Krabice online.

V závěru pozveme do Moravskoslezského kraje na festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. Program, který se uskuteční za dodržení všech protiepidemických pravidel, představí ředitel festivalu Zdeněk Tofel.

audioukázka:

Magazín Křížem krážem na úvod adventu 2021 připravili v královéhradeckém studiu Proglasu Martin Weisbauer, v pražském studiu Pavel Smolek a v ostravském studiu Antonín Žolnerčík. Pro vysílání editovala a moderuje Radka Rozkovcová.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.