Misionář milosrdenství

Misionář milosrdenství

Pořad v souvislostech


Misionář milosrdenství
Audioarchiv
17. srpna 2022 Studio Kristián Autor: Pavel Smolek

Misionáři milosrdenství působí v katolické církvi od roku 2016, kdy je do světa vyslal papež František v rámci Roku milosrdenství. Jde o katolické kněze, jejichž hlavním posláním je být živým znamením toho, jak Otec přijímá každého, kdo hledá jeho odpuštění. Na Svaté Hoře působí jako misionář milosrdenství redemptorista P. David Horáček. Rozhovor s ním vysíláme v premiéře ve čtvrtek 18. srpna 2022 od 20.15.

Po příjezdu na jedno z našich nejvýznamnějších poutních míst jsem byl zvědavý, s kým se setkám. Rozhovor jsme domlouvali po telefonu a s P. Horáčkem jsem se do té doby neznal. Původně chtěl být chovatelem koní. Nakonec se rozhodl vstoupit k redemptoristům a dnes je to muž v nejlepších letech, administrátor na Svaté Hoře, který byl navíc jmenován misionářem milosrdenství. A to bylo téma, kvůli kterému jsem sem přijel.

Náš rozhovor se soustředil na poslání misionářů milosrdenství, na to, jak on vnímá své poslání a jak se ho snaží naplňovat. Došlo i na tu skutečnost, že papež udělil misionářům milosrdenství pravomoc odpouštět také ty hříchy, jež jsou jinak rezervovány Apoštolskému stolci. Samozřejmě mě zajímalo, o jaké hříchy se jedná. Tady si P. Horáček musel vzít na pomoc kodex kanonického práva, aby se ujistil, že má i pravomoc odpustit hříchy, které se váží k vyzrazení tajemství konkláve. To je totiž něco, s čím se člověk ve zpovědnici zase tak často nesetká...

Svatá Hora u PříbramiČas, který jsem na Svaté Hoře strávil, byl pro mě osobně velmi obohacující. Doufám, že obohacující bude pro vás i náš rozhovor, až si ho vyslechnete.

V repríze ho vysíláme v pátek 19. srpna od 22 hodin. A kdykoliv je pro vás k dispozici v našem audioarchivu.

Pavel Smolek