Návštěva celostátního setkání domácích hospiců v Hořicích v Podkrkonoší.

Návštěva celostátního setkání domácích hospiců v Hořicích v Podkrkonoší.

Zajímavé setkání se uskutečnilo 29. května 2014 v Hořicích v Podkrkonoší za účasti kardinála Miloslava Vlka a spisovatelky, lékařky a publicistky MUDr. Marie Svatošové. Reportáž ze setkání poslouchejte v sobotu 14. června 2014 v 17h.

S mikrofonem studia Vojtěch jsme navštívili setkání, které vzniklo na základě iniciativy manželů Sieberových z hořické domácí hospicové péče DUHA, která je průkopníkem domácí hospicové péče u nás a pana kardinála Miloslava Vlka, který se stává v současné době jakýmsi patronem domácích hospiců v České republice.

Také návštěva MUDr. Marie Svatošové z Prahy, lékařky, spisovatelky a známé publicistky nebyla náhodná. Je totiž zakladatelkou a vůdčí osobností českého hospicového hnutí. V roce 1990 opouští svou ordinaci, aby realizovala myšlenku hospice, kterou zná ze samizdatové literatury. Mimo to nějaký čas také organizuje domácí péči Katolické charity a v roce 1993 zakládá občanské sdružení Ecce homo, což je Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí.  V roce 1995 otevírá první hospic v ČR v Červeném Kostelci. Velmi také pomohla manželům Sieberovým při zakládání prvního českého domácího hospice v Hořicích a dodnes je jeho velkou patronkou.

Domácí hospic Duha oslavil v letošním březnu 5 let od svého založení. Během uplynulých let již inspiroval ke vzniku dalších 10 domácích hospiců napříč Českou republikou. Právě tyto nově vzniklé týmy přijely do Hořic pro povzbuzení, sdílení, radu a vzájemnou podporu. Pan kardinál Vlk naslouchal se zájmem tomu, s čím se potkávají a podělil se s nimi o své bohaté životní zkušenosti.

V pořadu studia Vojtěch přinášíme rozhovory jak s výše uvedenými význačnými hosty, tak s některými účastníky setkání z různých koutů republiky.