O historii a současnosti poutního místa Klokoty

14. června 2007 Archiv článků slovo Autor: Luděk Strašák

Vypravte se s námi ve čtvrtek 14.6. ve 22.00 (nebo v pondělí 18.6. od 16.25) na starobylé mariánské poutní místo Klokoty u Tábora. Uslyšíte rozhovor o historii i současnosti tohoto místa s administrátorem farnosti, P. Karlem Zaiserem z kongregace Misionářů oblátů Neposkvrněného Panny Marie i několik postřehů místních farníků.

Klokoty - poutní kostelKlokoty budou v letošním roce jedním z nejskloňovanějších místních názvů, které na naší stanici narazíte. Je to tím, že se na poutním místě nad Lužnicí, necelé dva kilometry od centra Tábora, uskuteční Celostátní setkání mládeže.

V dnešním pořadu si představíme historii a současnost poutního kostela a farnosti. Zasvěceným (a současně vysvěceným) průvodcem nám bude P. Karel Zeiser, člen kongregace Misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné. Otec Karel pochází z Rakouska a mnozí z vás jej znají z působení v Kroměříži. Na kostel v Klokotech i na to, jak se těší na setkání mládeže, jsme se zeptali i místních farníků.

Pro ty, koho poutní místo Klokoty zaujalo, doporučuji tyto stránky věnované Klokotám. Jenom stručně z historie: Kostel v Klokotách stojí pravděpodobně od roku 1220. Není jisté, zda byl při husitských bouřích zničen, nebo nebyl. Ví se, že zde husité upálili příslušníky sekty Adamitů.

K poutnímu místu se vztahuje legenda, že se několika pasáčkům zjevila Panna Maria, která je poučovala o Bohu. Na tomto místě byla prý postavena kaplička a asi necelý kilometr od ní byl postaven malý kostelík. Byl rekonstruován v r. 1520 a později byl rozšiřován. Kolem roku 1700, kdy jej spravovali benediktíni, byl kostel přebudován v barokním slohu a vznikl celý poutnický areál.

Kostel několikrát měnil majitele. Po revoluci jej spravuje kongregace Oblátů.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!