Restaurování kostela Zvěstování Panny Marie ve Šternberku

O největší opravě interiéru kostela v novodobé historii areálu bývalé augustiniánské kanonie hovořila redaktorka Radka Rozkovcová 9. března 2010 se šternberským farářem P. Antonínem Pechalem a koordinátorem projektu restaurování Mariánem Margholdem. Reprízu pořadu si můžete vyslechnout v pondělí 15. března 2010 v 9.30. Pořad je rovněž umístěn v archivu.
Objekt patří k nejlépe dochovaným řádovým domům augustiniánských kanovníků na území Čech a Moravy. Umělecká výzdoba kostela postaveného v letech 1775–1783 na místě gotického předchůdce se i přes nepřízeň osudu velmi dobře zachovala. Dozvíte se o současných obnovách sazemi zatemnělých fresek po požáru v roce 1927, o restaurování varhan, chrámových oken a lavic. Práce probíhají od července roku 2009 a v plánu jsou do října roku 2010.
![]() |
![]() |
![]() |
"Při obdivování architektury mnohému pozorovateli přicházejí na mysl otázky: Co je za tím, proč lidé stavěli tak monstrózní budovy a k čemu pak sloužily? Je dobré hledat odpovědi na tyto otázky, neboť tímto hledáním člověk, ať chce či nechce, překročí časoprostor vymezený hmotnými artefakty a vstoupí do oblasti duchovní, která je základnou pro utváření lidské kultury a vnímání krásy. Bývalý augustiniánský klášter v sobě nese memento, že naše evropská kultura nebyla utvářena pouze lidským umem, ale také křesťanským poselstvím. Lidé, kteří tento klášter založili, stavěli, zdobili a v něm samotném žili, byli lidmi věřícími v jednoho Boha. Smělá touha odkrýt pravý význam fenoménu klášterního života a jeho umělecké výzdoby tedy přináší nutnost zabývat se vážně odkazem křesťanské tradice."
P. Antonín Pechal, úryvek z předmluvy k publikaci
Šternberk, klášter řeholních lateránských kanovníků.
Vydala Římskokatolická farnost Šternberk v roce 2009.
![]() |
![]() |