Doprava a my

15. listopadu 2011 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Doprava a my, ženy za volantem. Co dělat v případě kolize, co udělat pro to, abychom uchránily sebe i své děti, a jak postupovat, když už k nehodě dojde. O tom všem hovořila na podzim 2009 v Kafemlýnku Ivana Horáková s Mgr. Pavlem Švábem, mluvčím policie JM kraje.

Slyšet jste mohli kromě rozhovoru také upoutávku a soutěž o knihu "Kuchařka pro alergiky", recept na rychlou buchtu a úryvek o odpuštění z knihy Anselma Grűna: "Poselství shůry...", kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.  

odkazy a doplňující informace k pořadu:

Euroformulář – tedy záznamový list o průběhu dopravní nehody je dobré vozit sebou v autě. Můžete si jej vyzvednout v kterékoliv pojišťovně (v propisovací verzi) nebo stáhnout z webových stránek např. na stránkách Top-pojištění.cz, kde najdete i srovnání pojišťoven a jejich nabídky online. Mimo jiné je tu návod, jak zmíněný formulář "Záznam o dopravní nehodě" vyplnit a jak si jej stáhnout v Pdf formátu. Pokud se chcete pro případ dopravní nehody vybavit, neměla by ve voze chybět reflexní vesta, protože vaší první povinností po srážce je označít místo nehody – tedy postavit cca 30 m před výstražný trojúhelník – a vesta vás zviditelní, když se pohybujete po vozovce. Druhou součástí výbavy by měl být zmíněný formulář záznamu od nehodě ve dvojím provední (stejná pro oba účastníky dopravní nehody), nebo ve zmíněné propisovací verzi (u obou účastníků musí být totožné údaje, které se na závěr podepíšou). V případě, že odhadovaná vzniklá škoda na vozidlech nebo vybavení vozovky (označení zastávky, doprav. značka, svodidla) odhadem nepřesáhne 100 000,- Kč, stačí provést zmíněný záznam a není nutné volat dopravní policii. Doporučuje se také kolizní situaci vyfotit s pomocí mobilu pro případ dodatečného zjišťování konečné polohy vozidel po nehodě.

Četné dorazy posluchačů se týkaly používání dětských autosedaček. Tady platí, že je vždycky lepší prevence než náprava škod. Pokud je to jen trochu možné, používat sedačky a podsedáky tak, jak je předepsáno pro věk a výšku dítěte, aby na sedadle nemohlo sklouznout.

Soutěžilo se o knihu "Kuchařka pro alergiky" autorky Alice Sherwoodové z nakladatelství Euromedia Group, k.s. – Ikar. Najdete v ní víc než 100 receptů, které umožní vařit pro celou rodinu, i když je někdo z jejích členů postižen potravinovou alergií. Jednotlivé pokrmy lze upravit na verzi bez lepku, bez mléka, bez vajec nebo bez ořechů, což znamená, že některé recepty obsahují i tři verze! Najdete tu i základní pravidla stravování, co mít ve spíži, potraviny, které lze zaměnit, čeho se vyvarovat, krizový plán a bohatý jídelníček na cesty.

V závěru pořadu zazněla úvaha o odpuštění. Ivana Horáková citovala z knihy Anselma Grűna: "Poselství shůry" z edice Malý duchovní život Karmelitánského nakladatelství. Najdete tu padesát inspirací pro to, abyste se věnovali jedné životní oblasti - třeba se týden stali andělem ticha, obezřetnosti, pokory nebo radosti. Anděl není tolik označení bytosti jako název poslání, úkolu. Tak ať se vám daří být třeba právě dnes andělem odpuštění, jak k tomu v úryvku vybídla autorka pořadu.

 

PS: Recept na rychlou buchtu hledejte v našem receptáři na stránce jedenáct.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!