Haloween nebo Dušičky

Haloween nebo Dušičky
1. listopadu 2016 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Taky k vám domů dorazily reklamní letáky se strašidelnou výbavou a vaše děti se ptají: Proč? Rozdíly mezi svátkem "Všech věrných zemřelých" a Haloweenem bude hledat Kafemlýnek 1. listopadu 2016.

Nešli jsme udělat reportáž na hřbitov, ale pozvali katechetku z katechetického centra brněnského biskupství Karolínu Kolářovou. Mluvili jsme s ní o co ve svátku Haloween jde, jaké na něj panují názory a co se dá udělat z hlediska pociťované rodičovské zodpovědnosti v této oblasti.

Mluvili jsme o projektu "vstupy do škol" a ten s dušičkovým tématem jsme rozebrali do detailů.

Na konci byl příspěvek z portálu e-bezpečí na téma "Kyberšikana směřovaná proti učitelům".

Jako výhra tu byl sešit "Když dinosaurům někdo umře". Balíček časopisů Duha na dušičkové téma a letošní adventní kalendář z Duhy "Betlém je mezi námi".

Posluchačům jsme položili otázku: Jak prožít Slavnost všech svatých nebo Všech věrných zemřelých jako rodina? Co malého přidat navíc? a tady předkládáme některé z odpovědí:

* Posluchačka: Přišla jsem právě ze mše svaté s církevní školou. Děti si vybraly z košíčku lístek se jménem světce na tenhle rok. Večer se modlíme růženec při svíčce. Celý týden chodíme se třemi dětmi na hřbitov, modlíme se za naše i cizí zemřelé, zapalujeme kahánky. Vytvoříme spolu něco z přírodniny na hrob, vzpomínáme.

* Zapálíme při večerní modlitbě svíčku za každého z blízkých, kdo nás opustil a povyprávíme si s dětmi jaký byl, čím nám mohl být příkladem a pomodlíme se za něj. posluchačka

* Slavíme návštěvou mše svaté a tří hřbitovů, kde navštívíme naše zemřelé. Babičce jsme letos s dětmi vyráběli růže z listí a vázička byla ze zavařovací skleničky. Díky za další tipy. Barbora

* Danka: Protože po svatosti toužíme a k ní spějeme, připíjíme si tento den na svatost a jdeme společně na mši.

* Martina: nemám s malými neposedy velké cíle, tak snad jen posedět, popovídat co dnes slavíme, případně něco vyrobit a zanést na hřbitov.

* Magda: Půjdeme na mši, na hřbitovy, zkusíme oslavu hostinou, zapalováním svíček za jednotlivé zemřelé. Pokusím se dětem vysvětlit smysl těchto svátků.

* Markétka: Dušičky slavíme asi jako každý – na mši a na hřbitov. Snažíme se dětem vysvětlil, proč a co slavíme. Máme jednu tradici – že děti dostanou kahánky a hledají opuštěné hroby, tam pak zapalujeme světýlko a modlíme se.

* Petra: Dušičky neslavíme, myslím si, že žádné datum nepotřebujeme, abychom si mohli a měli vzpomenout na ty, co už mezi námi nejsou – nejsme katolíci.

* Jitka: Také bychom mohli udělat to, že všem ve vzdálenější rodině popřejem krásný sváteční den. Můžeme tím dát najevo lásku a odpuštění.

* Magdalena: Na svátek všech svatých jdeme samozřejmě do kostela a jako nápad – můžeme si s dětmi připomenout jejich křestní patrony – jaký měli život a vybrat si z toho něco. Snažit se žít ke svatosti, abych mohli jednou slavit Svátek všech svatých v nebi.

* L: Vloni jsme Dušičky spojili s koncem 1. sv. války vzpomínkou na padlého strýce. Letos chceme postupně navštívit hřbitovy v okolí.

* Zita: Dnešní den oslavíme slavnostní večeří a zítra budeme vzpomínat na naše zemřelé. Pomalujeme oblázky a se svíčkou je doneseme na hroby.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!