Pravidla a řád ve výchově

Pravidla a řád ve výchově
8. ledna 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

V současnosti jsou slova "pravidla" nebo "řád" v souvislosti s výchovou v nemilosti. Potřeby dětí jsou ale stále stejné. Jak tedy skloubit obojí budeme probírat v Kafemlýnku 9. ledna 2018.

V životě dětí hraje důležitou roli rytmus, v jakém se činnosti střídají. Po narození si miminko musí zvyknout na nepřítomnost stabilního šumu, střídání dne a noci - vnímání světla má vliv na hormonální i mozkovou činnost, která pak řídí biorytmy. Okolní prostředí by tedy mělo být vstřícné spíš potřebám malých dětí než pohodlí rodičů a jednou z potřeb je i stabilita a pravidelné opakování činností i hranice v prostoru i vztazích. Dítěti to pomáhá zvládnout všechno nové.

Žijeme v době, kdy se nám vnucuje přístup - nic není tak zcela jisté. A pokud maminky ráno nemusí vstávat kvůli povinnostem, nějaký řád a pravidla přizpůsobují momentální náladě - vstávat, jíst, jít ven, obědvat, spát po obědě se různě přesouvá, což je pro děti matoucí a ne úplně dobré. Pak pro ně vzniká těžko čitelných chaos, na který reagují "zlobením" pláčemkchk_2014 nebo i vztekem a vzdorem.

Proč je tedy dobré se k řádu a pravidlům vrátit, mluvila lektorka emoční inteligence Ivana Procházková a redaktorkou Ivanou Horákovou v pokračujícím seriálu o výchově malých dětí.

V pořadu zazněly otázky co řád přináší rodině, jakou hodnotu má pro vztahy, čím nás řád omezuje... Jak si plánovat a organizovat čas... Lektorka Ivana Procházková odpovídala i na otázky posluchačů. Těm naopak jsme položili otázku jak jim se daří zachovávat řád a pravidla, odpovědi najdete dole v článku.

TEXT PRO INSPIRACI:

Co je krása?

Krása rukou nespočívá v barvě laku na nehty,

krásu tváře nenajdeme v barvě očních stínů.

Krásné ruce jsou ty, které pohladí, povzbudí,

pohostí nás, pomohou, když je třeba.

viraKrásná tvář je ta, z níž se na nás oči láskyplně dívají,

ústa povzbuzují a chápou a vrásky kolem očí

se stáčejí do šibalského úsměvu.

Kolik bychom ušetřili času i peněz, kdybychom místo vylepšování vzhledu a meditování před zrcadlem, se se stejným zájmem zadívali na ty, které máme všednodenně vedle sebe.

Zkusit to alespoň někdy. Podívat se nově, jinýma očima. Vždyť i my sami potřebujeme dostat občas novou šanci, abychom byli viděni jinak, nově, krásněji.

************************************************************************

ANKETNÍ OTÁZKA POSLUCHAČŮM "Jak vám se daří uplatňovat pravidla a řád ve výchově, v rodině?" - výběrz z odpovědí

Posluchačka M * Horko těžko se učíme řádu. Já jsem free, spontánní, ale se čtyřmi dětmi 7,5,3 a 5 měsíců to bez řádu pokulhává. Ano, důslednost – ó jak těžké! Spíš sebevýchova.

Eva * Jsem už babička a chci povzbudit maminky, že pravidla,

Irena*  Doma máme různá pravidla, která se daří dodržovat, ale máme velký problém s uklízením. Zatím jsme nezvládli žádný systém dodržovat, nevíme jak na to, aby děti dělaly pravidelně domácí práce.

Lenka * Mám zkušenost, jak řád v časovém rozvrhu pomáhá v každodenním životě a dokáže také podržet psychiku člověka v těžších obdobích. Co se řádu ve věcech týká – tak to je náročné, neumím si představit nemít tu jednu bednu na drobnosti, které jsou balonkynezařaditelné do skříněk k ostatním. O průběžný úklid hraček se snažíme, ale zatím nám to úplně nejde, děti si to ještě neosvojily.

Posluchačka T. * Právě nedávno jsme dospěli k tomu, že doma potřebujeme víc řádu a pravidelnosti. Tak se to snažíme uskutečnit. Líbí se mi vaše dnešní myšlenka: „maličkosti s železnou pravidelností“. Také vřele doporučuji knížku „Mámy v jednom kole“.

Posluchačka P. * Naše děti mají od mala povinnosti, teď v pubertě víc připomínáme, domácí práce se losují na začátku týdne. Některá pravidla si domlouváme na rodinných poradách. Pokud je někdo nejistý – otázky typu co jak budeme dělat, když… domluvíme se. Snažíme se být příkladem, děti si odmala všímají, testují nás v pravdě.

Jana * Na lednici mi visí heslo „láskyplná důslednost“ ve výchově. Napsala jsem si to kdysi po Kafemlýnku a snažím se, abychom to dodrželi, ale je to těžké.

Pavla * Výborná kniha k vašemu tématu, kterou mohu všem doporučit, se jmenuje „Mámy v jednom kole“.

Magda: Vychovali jsme, díky Bohu! šest dětí a řád musel být. Asi to občas i vnímaly jako až příliš. Důslednost také pokulhávala. Možná to ocení až později.

Adriana * Řád se nám vymkl z rukou, právě s tím bojujeme, hledám způsob jak ho zavést a nastavit.

Posluchačka M. * Řád a pravidla přirozeně doma máme. Já abych ještě přidala další pro děti – úklid apod. ale i pro nás – organizace času, režim, ale manžel má pocit, že už je to moc. Jak to řešit?

Eva * Mám ráda řád. Někdy se mi daří, ale když jsou děti nemocné0, pak méně. Myslím, že děti to resppanenkaektuji a vyžadují. Co se týče pravidel, snažíme se dodržovat ta základní - hygienické, pravidla úklidu i časově. Převážně se daří, ale jsou i výjimky.

Jan * Snažíme se děti vést k úklidu hraček. Motivace byla negativní – když hračky nebyly uklizené, chodil jsem uklízet já s odpadkovým košem v ruce. Naštěstí už to dělat nemusím! Rituál máme před spaním snad zvládnutý – koupelna, modlitba, pohádka, spinkat. Dál se snažím zavést pravidlo, aby se doma nekřičelo a ničím neházelo, to se mi zatím nedaří.

Žaneta * Chci jen doplnit o onom dětském pokoji – mohu jen potvrdit, že nám funguje pravidlo, že před večerní pohádkou uklidí děti. Holky mají tajné šuplíky, kde mají jen své hračky. Při úklidu pomáháme hlavně tím, že řekneme, co má kdo uklidit. Většinou neřešíme, nezjišťujeme, s čím si kdo hrál, jen říkám kam co na místo, abychom to našli. Také se zapojují do úklidu domácnosti, víc je baví pomáhat při přípravě jídla.

Veronika: Řád je to, s čím neustále bojuji, nicméně se snažím stále nějaký mít. S třemi malými dětmi je to důležité. Co se týká domácnosti – tam mi pomáhá blog „Terapie domova“.

Žaneta * Řád funguje, když jsou děti v osm večer v posteli, spokojené, oddychující, snící Boží dárci a my s manželem si říkáme, že to Bůh dobře učinil. A jinak- zachovej řád, ale když je něco jinak, nemusí to nutně znamenat, že je to špatně.svítící hvězda

Marie * Pomáhá mi denně stanovit si čtyři věci, které chci ten den opravdu udělat a mám u nich nakreslené hvězdičky – co je priorita. Na základě Manželských setkání jsme si vytvořili základní pravidla, která nám pomáhají – ideál je mít třeba komunikační večer v týdnu – to předchází dalším konfliktům.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!