Mezi slovy: Životní prostředí není jen kulisa

Mezi slovy: Životní prostředí není jen kulisa
27. března 2014 Mezi slovy Autor: Petr Pospíšil

„Nikdy v dějinách naší planety, což je 4,56 miliard let, se nevymíralo tak rychle, jako se vymírá dnes. To, že je enviromentální krize, nejsou názory ekologických organizací, ale to jsou velmi a velmi tvrdá data“, upozorňuje v pořadu Mezi slovy přírodovědec a katolický kněz Marek Orko Vácha. Poslouchejte v sobotu 5. dubna 2014 od 22.10 hod., opakujeme 10. dubna v 9.30 hod.

Od roku 1600 vyhynuly stovky živočišných druhů a stovky druhů rostlin. Současná rychlost vymírání života na planetě je stokrát až tisíckrát vyšší, než „přirozená“.

Nemělo by nás to aspoň trochu zneklidňovat? Kde leží příčiny enviromentální krize? Smí si odpovědný člověk dovolit vyčíslit hodnotu přírodních zdrojů jen materiálními měřítky? Je životní prostředí skutečně jen pouhá kulisa, na níž se odvíjí naše životy? A nebo se skrze přírodu můžeme setkat s Bohem? Co dobrého na poli ochrany životního prostředí může udělat křesťanství? A co můžeme udělat my?

Neuchráníme-li životní prostředí pro budoucí generace, neupřeme jim tím možnost poznávat Boha ze stvoření? „Jak mají učitelé náboženství mluvit o moudrém a laskavém Umělci, tvůrci krásna, uprostřed nekonečných asfaltových aglomerací obklopených smrkovými monokulturami bez života?“, ptá se host pořadu Marek Vácha.

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony