Kostel sv. Leopolda u milosrdných bratří

Kostel sv. Leopolda u milosrdných bratří
20. prosince 2010 Vítejte, senioři Autor: Lenka Kolaříková

Pátým, a posledním zastavením na našem putování po brněnských chrámech je kostel sv. Leopolda při klášteře milosrdných bratří v Brně-Štýřicích. Milosrdní bratři přišli do Brna teprve roku 1747 a jejich kostel sv. Leopolda je nejmladší chrámovou stavbou zbudovanou v Brně v období baroka. Ke kostelu přiléhá klášter, jehož nezbytnou součástí je také lékárna a nemocnice. Milosrdní bratři v klášteře žijí dodnes a stejně jako kdysi se věnují především hospitálské činnosti - tedy péči o nemocné. Prohlídku tohoto chrámu opět zakončíme soutěžní otázkou a znovu vás pozveme k osobní návštěvě kostela.

Hospitálský řád sv. Jana z Boha, spíše známý jako řád milosrdných bratři (zkratka OH), vznikl již roku 1537 ve Španělsku. Do Brna však bratři přišli teprve roku 1747, a to na pozvání hraběte Leopolda z Dietrichsteina, velkého dobrodince řádu, který na dnešní ul. Vídeňské zakoupil pozemky pro výstavbu kláštera s nemocnicí a lékárnou.

Nejprve byl v letech 1749-1759 postaven klášter s lékárnou (v jižním křídle) a sálem pro ošetřování nemocných (v severním křídle). Teprve potom se přistoupilo k výstavbě kostela sv. Leopolda, který byl vsunut mezi severní a jižní křídlo konventu. Jeho základní kámen byl položen roku 1768 a o deset let později, roku 1778, byl chrám se všemi oltáři vysvěcen. Stavební plány vypracoval slavný brněnský architekt pozdního baroka a rokokového klasicismu, František Antonín Grimm, a schválil je řádový bratr Fr. Koloman Köckel OH. Stavbu prováděl brněnský stavitel Bartoloměj Zindtner.

Nevelký kostel představuje orientovanou podélnou jednolodní stavbu s odsazeným kněžištěm, lodí oválného půdorysu a hranolovou věží nad vstupem. Svým vstupním, tj. západním průčelím, se obrací do ul. Vídeňská. Výzdoba a výbava chrámového interiéru se dodnes dochovala ve své původní podobě a podíleli se na ní mezi léty 1771-1778 nejvýznamnější malíři a sochaři své doby na Moravě. Plastická výzdoba interiéru je dílem sochaře Ondřeje Schweigla a jeho dílny. Klenbu kněžiště i lodi zdobí nástropní freska, která je dílem malíře Josefa Sterna, rovněž autora oltářních obrazů v kostele. V kněžiště je vymalována alegorie Víry, Naděje a Lásky. Klenbu lodi pokrývá výjev apoteózy zakladatele řádu - sv. Jana z Boha. Ve spodní části výjevu je zachycena klečící postava světce, obklopená po obou stranách skupinami svatých a starozákonních proroků. Ve středu kompozice trůní Nejsvětější Trojice, která na přímluvu Panny Marie přijímá světce v nebesích.

Na hlavním oltáři je osazen obraz sv. Leopolda a sv. Václava, uctívajících Pannu Marii. V lodi jsou umístěny dvě dvojice protějškových bočních oltářů: oltář sv. Karla Boromejského s obrazem světce, jak uzdravuje nemocné morem v Miláně; oltář sv. Jana z Boha s obrazem světce, jak přijímá trnovou korunu; oltář sv. Františky Římské a oltář sv. Kříže s obrazem Krista na kříži se sv. Máří Magdalénou.

Kostel ze tří stran obklopují budovy konventu. V západním nároží jeho jižního křídla je situována původní barokní a dodnes funkční lékárna, která byla nedávno zrekonstruována. Vybavena je původními barokními vestavěnými regály a vyzdobena nástropními freskami, které se námětově vztahují k heslu řádu - „Tělem k duši“. Najdeme zde tedy různé scény s motivem péče o nemocné (Kristus uzdravuje nemocného, milosrdný Samaritána apod.) Ústřední výjevy doplňují scény ze života sv. Jana z Boha. Freskový výzdoba je dílem malíře Jana Ignáce Cimbala z roku 1755.

Kostel dochoval ve své původní podobě. Nemocnice byla rozšiřována na přelomu 19. a 20. století, kdy vyrostl komplex budov na ulici Polní. V letech 1896-98 tu byl zbudován chorobinec a mezi léty 1933-35 nemocnice. V letech 1997-2004 prošel konvent i kostel kompletní rekonstrukcí. Sál v severním křídle kláštera, který původně sloužil pro ošetřování nemocných, byl roku 2006 nově adaptován na víceúčelový reprezentativní prostor, který je využíván především jako koncertní sál.

Pro dnešní soutěžní otázku jsme sáhli do dějin řádu milosrdných bratří ve střední Evropě. Otázka zní: Ve kterém městě byl roku 1605 založen první klášter milosrdných bratří ve střední Evropě? Odpovědi pište na seniori@proglas.cz nebo písemně na adresu Radio Proglas, Barvičova 85, 602 00 Brno. Na obálku prosím připište "Vítejte, senioři!".

Pokud máte zájem prohlédnout si kostel sv. Leopolda a přilehlý klášter milosrdných bratří v Brně (ul. Vídeňská 7) osobně, můžete se zúčastnit komentované prohlídky, která se uskuteční o druhém svátku vánočním, tedy v neděli 26. prosince od 17 hodin. Provázet bude provinciál Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha, Fr. Martin Macek OH. Pozvánku na prohlídku najdete tady: http://www.vkhbrno.cz/reklama/prohlidka-kostela_leopold.jpg

Další informace o historii i současnosti řádu milosrdných bratří u nás se dozvíte na webových stránkách Českomoravská provincie hospitálského řádu sv. Jana z Boha : http://www.milosrdni.cz.

Cyklus Brněnské kostely vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. Více na: http://kostelybrno.signaly.cz.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!