Přečti! – senioři čtou ve školkách

Přečti! – senioři čtou ve školkách

Pořad v souvislostech


Přečti!
Audioarchiv

"Jednou jsem objevil v novinách inzerát, že Rodinné centrum Heřmánek v Olomouci hledá čtecí seniory, a tak mě napadlo, že bych mohl v uvozovkách použít a zúročit svoje znalosti a udělat něco užitečného pro budoucí generaci." (Miroslav Kačírek, 80 let, přes 40 let pracoval jako železničář)

"Přijdu do školky – čtu po obědě, kdy už děti odpočívají – paní učitelka už je má nachystané v postýlkách, pozdravíme se a trošičku si povídáme, co dělaly a jak se měly, já je uvedu do té pohádky a začnu číst. Když je tam obrázková část, tak jim ukážu obrázek, který k té pohádce přísluší, a děti na to hrozně hezky reagují. Nebo třeba když je tam nějaké slovo, které si myslím, že neznají, tak jim řeknu, co to asi tak může znamenat."  (Martina Chládková, v profesním životě pracovala ve stavebnictví)

Rozhovor Radky Rozkovcové s Hankou Klicperovou z RC Heřmánek v Olomouci-Holici, které projekt Přečti! na Olomoucku zastřešuje, doplní svědectví seniorů Miroslava Kačírka a Martiny Chládkové, kteří chodí pravidelně každý týden číst (nebo vyprávět) pohádky a příběhy školkovým dětem.

Těšit se můžete také na reportáž z mateřské školy v Náměšti na Hané, která v rámci projektu spolupracuje s tamním domovem pro seniory – v natáčecí den byly ve školce přítomny "čtecí babičky" Anežka Krejčí, Svatava Chybová a Božena Doubravová. Slovo dostane také sociální a aktivizační pracovnice Martina Horáková, vedoucí učitelka MŠ Veronika Rajtrová a učitelka Marta Potůčková, která připravuje společné animační programy pro seniory a děti.