Čtení na pokračování: Ne vším jsem byl rád

Čtení na pokračování: Ne vším jsem byl rád
14. prosince 2016 Čtení na pokračování Autor: Hanka Svanovská

Od čtvrtka 15. prosince vysíláme v repríze vzpomínky českého diplomata, autora knih o pohnutých dějinách církve u nás, vydavatele a katolického aktivisty Václava Vaška

"Ne vším jsem byl rád" - takto výstižně a symbolicky pojmenoval slovenský rodák Václav Vaško (1321-2009) knihu vzpomínek, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství roku 2000. Autor vyrůstal ještě za první Československé republiky, takže kniha představuje neotřelý a zajímavý pohled na vývoj samostatného Slovenského štátu i autentické svědectví o Slovenském národním povstání.

Vaško dále vypráví  o svých zkušenostech z poválečné Moskvy, kde se oženil a narodila se mu dcera. Jenže rodinu musel kvůli nástupu  komunistického režimu a nepříznivému sledu událostí  ponechat v Moskvě a viděl ji až po více než dvaceti letech. Přibližuje poměry na moskevském velvyslanectví po komunistickém únorovém puči v Československu. V 50. letech byl za své katolické aktivity uvězněn, takže jsou jeho vzpomínky také jedním z mnoha dojemných svědectví o katolických "buňkách" v komunistickém kriminále.

Připomíná také účast katolíků na Pražském jaru, perzekuci křesťanů v době "normalizace", aktivity v disentu, Anežčino svatořečení, pád komunismu a svobodu znamenající sjednocení jeho vlastní rodiny rozdělené politickými událostmi. Pomocí miniportrétů charakterizuje četné osobnosti- biskupy, kněze, politiky i bezejmenné lidi.

Poslouchejte každý všední den v 11.05 a v 21.30. Načetl Alois Liškutín.