Dcera královská

Dcera královská

Nejznámějším dílem Františka Křeliny je román o životě svaté Anežky Ćeské - princezny, řeholnice, přítelkyně svaté Kláry a všemi ctěné a milované ochránkyni našeho národa. Jeho čtení patří do zlatého fondu nahrávek Proglasu. Líčí život nejznámější Přemyslovny i osudy mnoha lidí kolem ní, kteří se společně stávají svědky dramatických a přelomových událostí Českého království ve 13. století i souputníky vyjímečné ženy svatého života. V jubilejním dvacátém roce od Anežčina svatořečení se k němu vracíme od pondělka 2. února každý všední den v 11.05 s reprízou ve 21.30.

Literární dílo Františka Křeliny se před válkou i v prvních poválečných letech  právem těšilo velké čtenářské oblibě i uznání literárních kritiků. Po komunistickém puči však byl Křelina ve vykonstruovaném procesu proti katolickým spisovatelům (spolu s Janem Zahradníčkem, Bedřichem Fučíkem, Josefem Knappem a několika dalšími) odsouzen a uvězněn na mnoho let. Jeho knihy však nezapadly a po roce 1989 se dočkaly mimo jiného i rozhlasové dramatizace v Radiu Proglas (Amarú, syn hadí).

O Anežce se prý  mezi prostými lidmi  po staletí tradovalo, že teprve s jejím svatořečením se do naší země vrátí svoboda. Události staré dvacet let jakoby této naději dávaly za pravdu: týden po Anežčině svatořečení přicházejí zlomové události listopadu 1989 a celá společnost může nakročit směrem, který si konečně  zvolí sama a bez cizího diktátu. Nad příběhem ušlechtilé královské dcery můžeme společně rozjímat, nakolik jsme si této draze nabyté svobody dokázali vážit a využít jí ke skutečnému dobru a rozkvětu naší země a zda jsme za ni dokázali být vděčni Bohu i  našim patronům a přímluvcům v nebi.

Dvacetidílný cyklus čtení na pokračování z knihy Františka Křeliny Dcera královská zařazujeme ke cti svaté Anežky v roce 20. výročí sametové revoluce. Uslyšíte v něm Josefa Poláška a Renatu Skalošovou.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!