Návrat

Návrat

"Vysoký, vyhublý muž tu stojí se svěšenými rameny. Ve zjizvené pravici drží skrovný raneček, který zjevně obsahuje veškerý jeho majetek. Zabalil si jej do kusu rozedraného šátku, který byl kdysi majetkem bývalého německého wehrmachtu." Řeholnice Maria Calasanz Ziescheová se u nás proslavila především romány z prostředí středověkých mnišských komunit. V této knize napsala příběh z poválečného Německa.  Poslouchejte od pondělí 8. června každý všední den vždy v 11.05 a 21.30 hod..

  

Kniha vypráví o německém knězi, který jako voják wehrmachtu padl do ruského zajetí a zdánlivě ztratil třináct let svého života. Prožil je za ostnatým drátem v sibiřském táboře ve Wypolsové. Při tajné mši v důlní šachtě zpíval se svými spoluvězni Gloria. Za provozování zakázané náboženské činnosti byl pak odsouzen k pětadvaceti letům nucených prací.  Spolkový kancléř Konrád Adenauer se v říjnu 1955 vydává vyjednávat  do Moskvy a následně si může odvézt domů posledních deset tisíc válečných zajatců. Tak se i kněz Thomas Volkner ocitá v říjnu 1955 v táboře Friedland. Nyní teprve  začíná jeho návrat domů...

Knihu Marie Calasanz Ziescheové Návrat přeložila Eva Lajkepová a vydalo Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří v roce 2000. Pro naši rubriku čtení na pokračování ji nastudoval P. Martin Holík. Pořad vysíláme v repríze.