Papuánská Velká noc - čtení na začátek léta

Papuánská Velká noc - čtení na začátek léta

Od 20. června 2011 připomíná Čtení na pokračování výpravu Papežských misijních děl na Papuu-Novou Guineu z roku 2008. Čteme z cestovního deníku našeho zpravodaje Filipa Breindla, který doprovázel kněze Jiřího Šlégra a Leoše Ryšku a s nimi a především s místními křesťany v  Oceánii před třemi lety oslavil Velikonoce. Vysíláme do 19. července každý všední den v 11.05 (repríza 21.30).

Od 12. března do 1. dubna 2008 navštívili národní ředitel Papežských misijních děl, P. Jiří Šlégr, ředitel TV Noe, P. Leoš Ryška a zpravodaj Proglasu Filip Breindl Papuu-Novou Guineu, oceánský stát mezi Austrálií a rovníkem. Zajímali se o misijní dílo katolické církve v zemi, která zná křesťanství jen zhruba 100 let. Navštívili celkem 3 diecéze rozlehlého soustroví - Bougainville, Rabaul a Port Moresby, což je hlavní město země, a v nich školy, nemocnice, farnosti, misijní stanice a další zajímavá místa. Otec Leoš natáčel na kameru, otec Jiří fotografoval pro nový misijní kalendář a výstavu a Filip vedl cestovní deník výpravy, který poprvé posluchačům v rozhlasové podobě přeložil v sprnu 2008 a v repríze nyní, v době, kdy se připravuje knižní vydání Papuánské Velké noci (budeme vás informovat i na tomto webu).

Název odkazuje na skutečnost, že česká misijní výprava v Oceánii prožila Velikonoce a zaznamenala tamní osobitý způsob radosti z Kristova zmrtvýchvstání. Zvukové ukázky zpěvů, sborové recitace či pozdravů, ale také šplouchání moře nebo džungle jsou také součástí deníku. Jeho členění je jednoduché - co prožitý den, to jedna kapitola. Pokud vás tedy například zajímá

  • jakým způsobem v papuánských školách vítají hosty
  • jak vypadá průvod s obětními dary na papuánských bohoslužbách
  • proč se v areálech kněžských seminářů stavějí tradiční chýše
  • jak funguje veřejná doprava mezi ostrovy Bougainville a Buka
  • jak se Papua-Nová Guinea chystala na světové setkání mládeže v Sydney
  • kdo je blahoslavený Peter Torot a jak do jeho beatifikace zasáhla příroda
  • co nejí otec Jiří a jak otec Leoš nazývá menší a starší typy letadel
  • a mnoho dalšího ze života vzdálené a neznámé oceánské země 

čtěte s námi Papuánskou Velkou noc. S Filipem Breindlem účinkuje Lenka Kolaříková, zvuková režie Miloš Švábek. Připomeňme, že v našem audioarchivu najdete i další cestovní deníky zaznamenávající pozdější výpravy do Zambie (Vzkříšení v opravdové Africe) a do Surinamu a Guyany (Za misionáři Amazonie - v roce 2010 vydalo brněnské nakladatelství Cesta).

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 2 pro housle a fagot - Rondo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.