Sejdeme se v nebi

 Sejdeme se v nebi

Mezi četné oběti komunistického režimu  patřila na samém počátku padesátých let i řada občanů z obce Babic a okolí. V Babicích byli zavražděni funkcionáři národního výboru. Jednalo se patrně o provokaci Státní bezpečnosti s cílem získat záminku k tvrdým represím, které měly zastrašit rolníky v celé republice a přinutit je ke vstupu do násilně organizovaných jednotných zemědělských družstev. V následných procesech padlo několik rozsudků smrti, mezi popravenými byli i katoličtí kněží.  Příběh jednoho z nich, mladého kněze Jana Buly,  literárně zpracoval generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek.   

Jednou z obětí tzv. babických událostí se stal mladý kněz Jan Bula. Pocházel z Lukova u Moravských Budějovic, kde se narodil 24.6.1926. Po maturitě na gymnáziu studoval bohosloví v kněžském alumnátě v Brně na Antonínské ulici, kněžské svěcení přijal v roce 1945. Jako koordinátor působil v Rokytnici nad Rokytnou a zde jej také na základě falešného obviněni zatkla v dubnu roku 1951 Státní bezpečnost. Obviněn byl v souvislosti s dodnes nevyjasněnou vraždou komunistických funkcionářů v Babicích, v listopadu téhož roku nad ním jihlavský soud vynesl předem připravený rozsudek smrti a 20.5.1952 skončil  život patera Buly na popravišti. V roce 1990 byl Jan Bula plně rehabilitován a v březnu roku 2004 zahájil brněnský biskup Vojtěch Cikrle diecézní fázi procesu jeho blahořečení.

Autorem knihy Sejdeme se v nebi je generální vikář brněnské diecéze mons.Jiří Mikulášek, který shromáždil řadu historických pramenů i osobních svědectví pamětníků s přáním přiblížit zejména mladým lidem tehdejší dobu příběhem jednoho hrdinství.

Uslyšíte v pořadu Čtení na pokračování od pondělka 20.10. do čtvrtku 23.10. vždy v 11.05 s reprízou ve 21.30.

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 1 pro housle a fagot - Largo; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.