Školák Kája Mařík

Pod pseudonymem Felix Háj vycházela za první republiky sada příběhů o čestném a rytířském chlapci a později mladém muži Kájovi Maříkovi a jeho životní lásce Zdeně Rédlové. Autorkou cyklu byla Marie Wagnerová-Černá (1887–1934) z městečka Mníšek pod Brdy, které její zásluhou vstoupilo do povědomí mnoha čtenářů jako literární Lážov. O loňských prázdninách jsme vysílali první díl knihy Školák Kája Mařík v nastudování Markéty Jetelové. Druhý díl, věnovaný právě prázdninám dětí z brdských lesů, vám nabízíme v srpnu letošního roku. Připravila Marie Blažková, čte Marcela Kopecká, technická spolupráce Zuzana Petlanová.

"Kája Mařík, ať už jej literární kritici hodnotí, jak chtějí, mě učil pravdomluvnosti, soucitu s bědnými, úctě k rodičům, lásce k přírodě a odsouzení všeho zlovolného a nečestného. A dokonce, nechť se jeho odpůrci smějí, mi pomáhal a pomáhá v některých ne právě optimálních životních situacích. Jestliže zatoužím po něčem nedosažitelném, zejména nedosažitelném z důvodů finančních, stačí, abych si povzdechla: 'Jsi jenom hajnejch, holka. Jen jak peřina stačí!' a marnost mé touhy povzbude veškeré hořkosti. A pokud se někdo podiví, že nevlastním auto, pomyslím na svůj zbytečný řidičský průkaz a na rty se mi dere odpověď: 'Mám jen řetěz, Vašnosti.'

Ač znám knížku téměř nazpaměť, celá léta se k ní vracím v dobách nepříznivých, ve chvílích trápení a vždycky se mi podaří přivábit útěšnou atmosféru nezapomenutelných dětských let. Proto myslím, že je zbytečné pátrat po míře literární hodnoty tohoto díla. Je jaké je a jeho obliba mu zajistila trvalé místo v knihovnách i srdcích mnoha čtenářů. A srdce, jak známo, mívá většinou zvučnější hlas než rozum. Myslím, že v tomto přiípadě není proč je okřikovat." 

                                                                                   Ivanka Devátá