155 let od bitvy u Hradce Králové

155 let od bitvy u Hradce Králové

Pořad v souvislostech


Předvečer 155. výročí bitvy u Hradce Králové
Budeme vysílat

Zrak
94 let od úmrtí profesora Josefa Thomayera, zakladatele české lékařské vědy
94 let od úmrtí profesora Josefa Thomayera, zakladatele české lékařské vědy
Vysílali jsme


Zrak

20 let Paměti národa

20 let Paměti národa
Audioarchiv

V Dopoledni s Proglasem poslouchejte v pátek 3. 7. 2021 v 9.00 speciální pořad věnovaný 155. výročí bitvy u Hradce Králové v roce 1866.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)Výročí bitvy je v sobotu 3. 7. 2021, kdy bude probíhat mnoho připomínkových akcí včetně rekonstrukce bitvy.

Jednalo se o největší bitvu 19. století na území Čech. Při 150. výročí, před pěti lety, se na místech bitvy sešlo například na 30 tisíc diváků i účinkujících z různých zemí.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)A právě o této velké bitvě, která trvala po celý den 3. července 1866 v rámci prusko-rakouské války, si budeme povídat s historikem a kurátorem Muzea východních Čech v Hradci Králové, doktorem Josefem Šrámkem, který je specialistou na vojenské dějiny 19. století a hlavně na prusko-rakouskou válku.

Bitva si vyžádala nejen tisíce obětí, ale změnila i životy dalších tisíců lidí, stejně jako následné směřování dějin.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)V našem pořadu uslyšíte také písně, které vznikly ve Východních Čechách jako reakce na tuto bitvu a které zpracovala do samostatného CD folková skupina Kantoři. Písně vypadají často na první pohled vesele, avšak čiší z nich odkazy velkého utrpení. Kromě toho si pustíme i ukázku pochodu Der Königgrätzer Marsch, tedy královéhradeckého marše, který byl složen na oslavu vítězství pruské armády v této bitvě.

S panem doktorem Šrámkem se však nebudeme bavit jen o příčinách a průběhu bitvy, ale seznámíme se i se současnou spoluprací Muzea se zahraničními subjekty, s novými výsledky bádání a také s činností Komitétu 1866, kterého je pan doktor rovněž členem.

Pořad připravil a moderuje Martin Weisbauer. 

Foto: Martin Weisbauer, Radio Proglas

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer) 150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer) 150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)
NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 3 pro housle a fagot - Polacchina; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.