155 let od bitvy u Hradce Králové

155 let od bitvy u Hradce Králové

V Dopoledni s Proglasem poslouchejte v pátek 3. 7. 2021 v 9.00 speciální pořad věnovaný 155. výročí bitvy u Hradce Králové v roce 1866.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)Výročí bitvy je v sobotu 3. 7. 2021, kdy bude probíhat mnoho připomínkových akcí včetně rekonstrukce bitvy.

Jednalo se o největší bitvu 19. století na území Čech. Při 150. výročí, před pěti lety, se na místech bitvy sešlo například na 30 tisíc diváků i účinkujících z různých zemí.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)A právě o této velké bitvě, která trvala po celý den 3. července 1866 v rámci prusko-rakouské války, si budeme povídat s historikem a kurátorem Muzea východních Čech v Hradci Králové, doktorem Josefem Šrámkem, který je specialistou na vojenské dějiny 19. století a hlavně na prusko-rakouskou válku.

Bitva si vyžádala nejen tisíce obětí, ale změnila i životy dalších tisíců lidí, stejně jako následné směřování dějin.

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)V našem pořadu uslyšíte také písně, které vznikly ve Východních Čechách jako reakce na tuto bitvu a které zpracovala do samostatného CD folková skupina Kantoři. Písně vypadají často na první pohled vesele, avšak čiší z nich odkazy velkého utrpení. Kromě toho si pustíme i ukázku pochodu Der Königgrätzer Marsch, tedy královéhradeckého marše, který byl složen na oslavu vítězství pruské armády v této bitvě.

S panem doktorem Šrámkem se však nebudeme bavit jen o příčinách a průběhu bitvy, ale seznámíme se i se současnou spoluprací Muzea se zahraničními subjekty, s novými výsledky bádání a také s činností Komitétu 1866, kterého je pan doktor rovněž členem.

Pořad připravil a moderuje Martin Weisbauer. 

Foto: Martin Weisbauer, Radio Proglas

150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer) 150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer) 150. výročí bitvy (foto Martin Weisbauer)