Bývalý vojenský kaplan, farář Pavel Ruml: Byli jsme exoti

Bývalý vojenský kaplan, farář Pavel Ruml: Byli jsme exoti

Pořad v souvislostech


Dopoledne s farářem Pavlem Rumlem
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv
3. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

V Dopoledni s Proglasem byl hostem bývalý vojenský kaplan, dnes podplukovník v záloze, poradce ministra obrany pro duchovní službu, šéf Asociace nemocničních kaplanů, farář Pavel Ruml.

Pavel Ruml byl jedním z pěti prvních vojenských kaplanů AČR. Na tuto dobu vzpomíná: „Byli jsme exoti. První spojitost – ta horší – byla s Haškem a jeho feldkurátem Katzem, ta druhá, lepší, byl MASH. Tohle měli vojáci jako představu, jak bude duchovní služba vypadat.“ Bylo tedy třeba tuto službu budovat ze spodu, krůček za krůčkem. Bylo to jednodušší tím, že primárně jsou kaplani vojáci a účastní se tedy veškerého vojenského života. „O armádě se vtipkuje, že se v ní dlouho čeká, aby se pak honem spěchalo. A někdy ta práce má podobu, že půl dne dřepíte pod stromem a čekáte, ale v tom bylo kouzlo našeho pronikání do služby, že jsme tam seděli s těmi vojáky, že jsme si nejeli odpočnout do svého kanclíku.“ Zároveň je Pavel Ruml pyšný na ekumenickou spolupráci s ostatními duchovními v čele s nynějším plzeňským biskupem mons.  Tomášem Holubem.

„V posledním roce velmi narostla bolet mezi lidmi. Takže když pak přijde na to, kdo jsem, tak se lidé svěřují. Svěřují se automaticky, protože farářovi se to sluší a patří, ale v poslední době to nabralo na obrátkách, protože je kolem nás víc bolesti, víc strachu a víc smrti.“ popisuje Pavel Ruml svůj dojem z dnešní doby. Lidé podle něj především očekávají, že je vyslechne, což je pro něj mnohdy náročný úkol, protože má podle svých slov ukecanou povahu. „Pán Bůh mě vytrestal, takže když jsem se narodil jako ukecanej a drželo mě to hrozně moc dlouho, udělal ze mě nemocničního kaplana a jediný úspěch u nemocničního lůžka je, když mlčíte. Takže já jsem sedm let v ÚVN mlčel,“ uzavírá.

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonata III C dur pro sopránovou zobcovou flétnu a varhany; Autor: Fontana Giovani Battista; Sóla: Stivín Jiří  - flétna, Uhlíř Václav - varhany
02:00Dotýkání světla
02:25Písně
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony