Chadima: víra je berlička, ale přál bych ji každému

Chadima: víra je berlička, ale přál bych ji každému

Pořad v souvislostech


Jan Amos Komenský dnes
Budeme vysílat

Učíme se pomáhat
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme


Učíme se pomáhat

Nemocnice dnes

Nemocnice dnes
Audioarchiv

Včerejší výročí 350 let od smrti Učitele národů jsme si připomněli s teologem a farářem Církve československé husitské Martinem Chadimou. 

Ten v dopoledním vysílání vyslovil duchovní povzbuzení pro všechny - nejen pro ty, kteří mají k duchovnu blíže. Vyzdvihl tři osobnosti české historie, které se mohou stát povzbuzením úplně každému.

„Dovolte mi zmínit tři naše osobnosti. Jsou jimi Hus, Komenský a Masaryk. Všechny tři spojuje jedna věc. Tito lidé věřili v Boha. V dobách dobrých mu děkovali a v dobách smutných se k němu obraceli jako k ‚hlubině bezpečnosti,‘ jak by zaznělo slovy Komenského. Pokud by se v českém národě mezi námi prohloubila víra v Boha, a teď nemám na mysli automaticky klanění se každou neděli v církvi anebo jakési náboženské oblézání křížů, ale opravdový respekt k ‚vyšší moci,‘ jak by opět řekl Komenský, tehdy bychom možná zjistili, že mnohé kříže, které v životě neseme, se nám nesou lépe. Říká se, že víra je berlička. Ano. Proč bych to nepřiznal, je. Ale abych byl upřímný, já bych tu berličku přál vlastně každému,“ s úsměvem zakončil své povídání Martin Chadima, teolog a farář Církve československé husitské v dnešním dopoledním vysílání Proglasu. Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout v našem audioarchivu.