Co nabídlo úterní Dopoledne s Proglasem?

Co nabídlo úterní Dopoledne s Proglasem?

Pořad v souvislostech


Dopoledne s Proglasem
Audioarchiv

Od 9. hodiny jsme vás pozvali na návštěvu Domova v Krabčicích; s historikem Jaroslavem  Šebkem připomněli 70. výročí "Akce K"; o rozhovor jsme požádali imunologa a profesora Jiřího Černého a představili projekt "Dělám co můžu" -  jedním z autorů tohoto projektu je psycholog a terapeut Pavel Pařízek.

Diakonie v Krabčicích je nestátní organizace poskytující sociální služby pro seniory a lidi s Alzheimerovou nemocí. Domov, který provozuje, najdete nedaleko Roudnice nad Labem. Jeho zaměstnanci se rozhodli dobrovolně vstoupit do měsíční karantény a prožili tak se svými klienty i letošní Velikonoce. V karanténě je i ředitel domova Aleš Gabrysz, kterého jsme přivítali na proglasových vlnách.

V noci ze 13. na 14. dubna roku 1950 vtrhli příslušníci SNB, StB a oddíly Lidových milicí v českých zemích do 75 klášterů, které obsadili. Akce K, jak byla tato iniciativa nazvána, se dotkla řady řeholníků nejpočetnějších řádů. Druhá etapa akce, týkající se zbylých řeholí, proběhla ve dnech 27.–28. dubna 1950. Bezpečnost při ní obsadila dalších 69 klášterů.  V celém Československu bylo zlikvidováno 219 řeholních domů a internováno nebo centralizováno 2376 řeholníků.  Jak a proč se tyto 70 let staré události odehrály? Vše přiblížil historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd České republiky.

Pozvání do studia po telefonních linkách přijal i další host, profesor Jan Černý, imunolog a pedagog vyučující na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, nositel Ceny Wernera von Siemense pro nejlepšího vysokoškolského pedagoga. Přednáší buněčnou biologii, imunologii a histologii. Vede výpravy České republiky na Mezinárodní biologické olympiádě a na evropské přírodovědecké olympiádě EUSO.

Ve spolupráci s Českou asociací pro psychoterapii vznikl projekt Dělám co můžu, který tvoří uskupení odborníků na psychologickou problematiku, tedy psychologů, psychiatrů, sociálních pracovníků, terapeutů, duchovních a pedagogů. Motivem projektu je co nejvíce snížit dopady epidemické krize na naši společnost. Cílem je pak nabídnout v náročné době psychologickou podporu běžné populaci i pracovníkům v první linii. Služba je zdarma. Jedním z autorů tohoto projektu je psycholog a terapeut Pavel Pařízek.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonata II C dur pro zobcovou flétnu - Vivace; Autor: Telemann Georg Philipp; Sóla: Stivín Jiří  - flétna, Uhlíř Václav - cembalo
02:00Dotýkání světla
02:25Písně
03:00Hrajte, kapely!
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony