Dopoledne s Proglasem - 1. června 2020

Dopoledne s Proglasem - 1. června 2020

Pořad v souvislostech


Maturity 2020
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv

Doslova životní chvíle nyní prožívají studenti 4. ročníků gymnázií a středních škol. Právě dnes totiž začínají maturity, více o nich prozradil ministr školství Robert Plaga. Uslyšíte také jednoho ze studentů, kterého jsme se ptali, jak konkrétně probíhala příprava na tuto zkoušku dospělosti. Přinesli jsme také ohlédnutí za dopady měnové reformy v Plzni v roce 1953 a nakonec vás čekalo jedno překvapení.

Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začala dnes ráno státní část maturitních zkoušek. Odpoledne se uskuteční test z angličtiny a v úterý test z češtiny a dalších cizích jazyků. Kvůli posunutí zkoušek z původního termínu v dubnu a květnu v reakci na šíření koronaviru nebudou letos maturanti psát slohové práce z jazyků. Zkoušky budou provázet zvýšená hygienická opatření. Pro všechny maturanty je povinná zkouška z českého jazyka a literatury. Druhý povinný předmět si vybrali mezi cizím jazykem a matematikou. Podobně jako v minulosti zvolila většina angličtinu, jejíž popularita každým rokem roste.

O maturitních zkouškách, které se konají dnes a zítra, jsme hovořili s ministrem školství mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou za ANO. 

V pořadu Dopoledne s Proglasem jsme nabídli rozhovor s maturantem Norbertem Zadákem. Letos ukončí studium na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy. S Norbertem jsme se sešli před budovou gymnázia. Zajímalo nás, v čem bude z jeho pohledu ta letošní maturita jiná.

V pondělí 1. června jsem se také ohlédli za jedním historickým výročím. 1. června roku 1953 se lidé v tehdejším Československu probudili do dne, kdy jejich mnohdy celoživotní úspory zlikvidovala takzvaná měnová reforma. Stát jim zabavil jejich peníze. Mzdy a ceny se začaly přepočítávat v drasticky nízkých kurzech. Rapidně stouply ceny potravin a spotřebního zboží. V následujících dnech se po celé zemi rozhořely protesty a stávky. Nejbouřlivější z nich se odehrály přesně před 67 lety v Plzni. Na takzvané plzeňské povstání se dnes budeme prát historika Jakuba Šloufa z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Na Proglasu vám v dnešním závěrečném čase nabídneme rozhovor kolegy Martina Weisbauera s katolickým knězem, premonstrátem  Miloslavem Fialou. Miloslav Fiala je bývalým dlouholetým mluvčím České biskupské konference a redaktorem náboženských pořadů Českého rozhlasu. Dodnes je oblíbeným přednášejícím a exercitátorem. Sám jako senior aktivně pracuje se seniory, především s pražským Sdružením křesťanských seniorů a s Diecézním centrem pro seniory v Hradci Králové.