Dopoledne s Proglasem - 11. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 11. května 2020

11. května se v dopoledním vysílání Proglasu vydáme do Národního muzea, nabídneme setkání s Prokopem Siostrzonkem a rozhovor s botanikem Václavem Větvičkou. Na závěr se zeptáme, jak se do našeho mateřského jazyka promítla celosvětová pandemie.

Národní muzeum v Praze patří do dlouhé řady institucí, které se díky koronavirové pandemii musely uzavřít před veřejností. Ovšem život se zde nezastavil a muzeum začalo nabízet řadu svých výstav on-line a připravilo třeba speciální program pro děti. Dnes by se nejen muzea měla začít otvírat. O tom, čím si Národní muzeum prošlo a co ho čeká v blízké budoucnosti, si řekneme s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem.

V dnešním Dopoledni s Proglasem jsme přivítali také Prokopa Siostrzonka, historicky teprve druhého arciopata břevnovského kláštera v Praze.

Jaro je v plném proudu.  A to na vlastních rukou a zádech pociťují majitelé zahrad a zahrádek, kteří se se zápalem starají o kousek země - ať už na něm pěstují ředkvičky, nebo zastřihávají záhon růží. Možnost pohybu a odpočinku na vlastní zahradě oceňujeme zvláště v těchto dnech. Botanik, někdejší ředitel botanické zahrady, popularizátor vědy, spisovatel a také rozhlasový moderátor Václav Větvička by hostem pondělní proglasové hodinky.

Termín koronavirus  dnes slovy jazykovědce skloňujeme ve všech pádech. Možná jste i vy zaznamenali, jak se do naši řeči vkrádají nová slova začínající na  -kovi či -korona. Jsou jich stovky,  známe bezpočet slovních hříček, slyšeli jsme o  koronténě, koronapanice nebo o koronáčelníkovi, či kovidném. Tyto jazykové tvary zase rychle zmizí, ale momentálně živě reagují na naši aktuální situaci. A občas dokáží pobavit a vyvolat úsměv na tváři. 

O češtině v době pandemie (a nejen o ní) budeme hovořit s Markétou Pravdovou z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!