Dopoledne s Proglasem - 20. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 20. května 2020

Pořad v souvislostech


Dopoledne s Proglasem
Budeme vysílat

Mezinárodní den dětských obětí agrese
Překonat úzkost
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme

Mezinárodní den dětských obětí agrese

Oživení cestovního ruchu

Oživení cestovního ruchu
Audioarchiv

Očekávané a vytoužené sluneční paprsky sebou už tradičně přinášejí také nevítané návštěvníky. Jak dokážou nepříjemně potrápit klíšťata? Také vás zavedeme do ZOO - jak se řada karanténních opatření projevila na běžném chodu v Lešné u Zlína? Zpěváka a nezdolného milovníka vážek Dana Bárty se budeme ptát na jeho vztah k přírodě.  A hned v úvodu zavítáme do Národního parku Šumava.

Češi letos dovolenou stráví s největší pravděpodobností doma. Někteří na svých vlastních chatách, či chalupách, jiní vyrazí poznávat místa, která ještě neviděli. Na zvýšený zájem návštěvníků se připravují ubytovací zařízení, hrady a zámky, či přírodní rezervace a národní parky.  Co ale zvýšený pohyb osob ve volné přírodě přinese? Na to jsme se zeptali Jana Dvořáka, tiskového mluvčího Národního parku Šumava .

Procházky ve volné přírodě dnes už automaticky mnozí z nás pojí s použitím repelentu. Jsme si vědomi, že narazit v přírodě na nakažené klíště přináší celou řadu rizik a tak se necháváme očkovat proti klíšťové encefalitidě. Využíváme ale této možnosti dostatečně?  Pro dnešní den (20.května) hlásí Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách v předpovědi aktivity klíštěte obecného stupeň 8. Znamená to velké riziko. O tom, jak se účinně bránit a minimalizovat přenos nemocí klíštětem, jsme hovořili s doktorkou Kateřinou Kybicovou, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu.

Ve zlínské zoologické zahradě můžete na padesáti hektarech najít 226 druhů zvířat. ZOO také dlouhodobě patří mezi desítku nejnavštěvovanějších turistických míst České republiky. V roce 2016 ji navštívilo dosud rekordních 668 303 osob a v rámci 15 českých zoo jí patří v návštěvnosti druhé místo. Ale i ZOO Zlín čelila v uplynulých měsících řadě problémů spojených s koronavirovou krizí, což se samozřejmě projevilo i v jejím chodu. Ředitel Roman Horský nám v dnešním vydání Dopoledne s Proglasem prozradil víc.

Zpěváka a nezdolného milovníka vážek Dana Bárty jsme se zeptali na jeho vztah k přírodě. Poslechněte si!