Dopoledne s Proglasem  - 21. dubna 2020

Dopoledne s Proglasem  - 21. dubna 2020

Hosty úterního vydání pořadu Dopoledne s Proglasem byli socioterapeutka Zdena Prokopová, vědkyně Julia Dobrovolná, ředitelka Modré linky Hana Regnerová a spisovatelka Alena Mornštajnová.

Žijeme v době pandemie a jak víme, jsme povětšinou nuceni setrvávat doma. Jsou však mezi námi lidé, pro které domov není místo bezpečí, ale v dané chvíli spíše vězení - oběti domácího násilí.  ROSA je nestátní nezisková organizace, specializující se na prevenci násilí a pomoc ženám a jejich dětem, které touto zkušeností prošly. Statutární zástupkyně ROSY a zároveň socioterapeutka Zdena Prokopová byla hostem v našem vysílání. 

Z médií často slyšíme, že jsme ve válce. Ve válce s koronavirem. I díky těmto vyjádřením zažíváme zvýšený pocit stresu. Je ale tento stres skutečně podobný válce a jak mu čelit? Julie Dobrovolná na Masarykově univerzitě se svým patnáctičlenným týmem stres zkoumá a říká, že určitá úroveň stresu může být stimulující. Není pravda, že když odstraníme stres, budeme všichni šťastní....

„Pokud se necítíte dobře v mezilidských vztazích, máte obavy z aktuální situace nebo máte strach o své blízké, je dobré své obavy vyslovit a  svěřit se svým trápením druhým. Někteří lidé nemají v této těžké době nikoho ve své blízkosti s kým by si promluvili, nebo se blízkým nechtějí svěřovat. V těchto případech je vhodné zavolat na linku důvěry. Můžete se na ni obrátit i v případě, že se cítíte osamělí, propadáte se do depresivních stavů, pociťujete úzkosti z budoucnosti nebo máte strach, že přijdete o práci a budete v existencionální tísni“, říká ředitelka Modré linky Hana Regnerová.

Pokud byste si i vy potřebovali popovídat o svých obavách, kontakty na Modrou linku jsou uvedeny na webu  www.modralinka.cz. Telefony jsou dostupné každý den od 9. do 21. hodiny -  a to na čísle 608 902 410 nebo 731 197 477; Skype: modralinka. Napsat můžete i na mailovou adresu help@modralinka.cz.

Mezi nakladateli se hodně mluví o tom, že současná koronavirová situace na dlouhé měsíce poškodí knižní trh a že už teď chybí v některých jeho oblastech peníze. Co dělá spisovatel v době nouzového stavu? Změní se po doznění pandemie knižní trh ve smyslu využívání technických prostředků? Mohou posílit e-knihy nebo audioknihy na úkor těch tištěných? Ptali jsme se spisovatelky Aleny Mornštajnové.

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony