Dopoledne s Proglasem - 21. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 21. května 2020

Jak vypadá aktuální situace kolem onemocnění COVID-19? Zeptáme se hned v úvodu našeho pořadu. Poté se zastavíme u aktuálních statistických dat z našich silnic a bude nás zajímat, jak se za poslední týdny proměnila naše chování za volantem. Co bude dál se zachráněným jezuitským klášterem v Kolíně? Z závěru budeme mluvit s klavíristou Ivo Kahánkem.

V jakém stádiu je v naší zemi nyní pandemie onemocnění COVID -19? Dá se říci, že nejhorší je za námi? Toybyly první otázky na Rastislava Maďara, epidemiologa a vedoucího epidemiologické pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví. 

Provoz na silnicích během nouzového stavu klesl v některých dnech až o 80 procent, ale závažnost dopravních nehod na českých silnicích přitom vzrostla. Celkem od 12. března do 18. května, kdy trval v České republice nouzový stav, přišlo o život na silnicích 76 lidí, meziročně o 13 méně. O této skutečnosti informovalo Centrum dopravního výzkumu. V pořadu Dopoledne s Proglasem jsme přivítali Veroniku Valentovou, ředitelku divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z Centra dopravního výzkumu.

Naše země se vrací do běžného stavu a s ním se také bude zvyšovat silniční provoz. Nehodovost je ale stále vysoká. Na co si dát pozor s blížícími se letními měsíci? To jsme po telefonních linkách probrali s dopravním expertem Romanem Budským, který je předsedou expertní rady Platformy vize nula.

Před několika měsíci se objevila informace, že Kolínskému klášteru, kam na ignaciánské exercicie roky jezdili studenti, profesoři, dělníci i důchodci - hrozí zánik. Díky velkému nasazení mnoha lidí vznikla iniciativa na jeho záchranu. Vzniklo tak Centrum spirituality a duchovních cvičení, které za pomoci finanční sbírky na portálu darujeme.cz plánuje restart. Na podrobnosti se zeptalo ředitele nového centra Adama Drahoše.

Ivo Kahánek patří mezi naše přední klavíristy. Už v roce 2004 se stal absolutním vítězem soutěže Pražské jaro. To, že to nebyla náhoda potvrzuje, že jeho poslední nahrávka, na které jsou klavírní koncerty Dvořáka a Martinů získala v uplynulých dnech prestižní cenu BBC Music Magazine. Ta je specifická tím, že zahrnuje jak názor odborníků, tak i milovníků klasické hudby.