Dopoledne s Proglasem - 25. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 25. května 2020

Pořad v souvislostech


Dopoledne s Proglasem
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv

Jak konkrétně se změní situace na našich hranicích? Jak se v souvislosti s pandemií proměnil život v zemi, kde to všechno začalo – tedy v Číně? Otevřeme i ekologické téma a řekneme vám, jak konkrétně nová situace poznamená chod našich znovu otevřených památek.

S postupným uvolňováním opatření proti pandemii koronaviru se od zítřka otevře větší část hraničních přechodů a začnou se měnit podmínky mezistátního styku. S podrobnějšími informacemi nás ve vysílání seznámil Pavel Pitel, ředitel konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí.

Uplynulou sobotu proběhla Ekumenická bohoslužba za krajinu. Více teď prozradil Jiří Nečas, který byl dlouhá léta předsedou Ekologické sekce České křesťanské akademie, která tuto bohoslužbu spolupořádala.

Tuto neděli proběhl Den modlitby za církev v Číně. V tento den si katolíci na celém světě, zvláště ti, kteří jsou čínského původu, projevují svou bratrskou solidaritu a vyjadřují starost o dění v Čínské lidové republice. Nejen o stavu církví v Číně jsme hovořili s profesorkou Olgou Lomovou, přední českou sinoložkou a překladatelkou z čínštiny. Olga Lomová působí také jako pedagožka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přednáší o čínské literatuře, poezii, dějinách kontaktů mezi Evropu a Čínou, vztahu mezi tradicí a moderností v Číně a ideologii Čínské lidové republiky.

Dnešním dnem se zahajuje odložená návštěvnická sezóna památkově chráněných objektů. Podívat se tak opět můžete na zámky a hrady a vidět místa spjatá s naší historií.

Západní Čechy jsou lokalitou, která své návštěvníky láká nejen bohatou lázeňskou infrastrukturou a čistou přírodou, ale i množstvím kulturních památek. Na návštěvu jedné z nich se teď prostřednictvím telefonu vydáme. Cestou do Karlových Varů byste si mohli udělat zastávku v malebném městečku Bečov nad Teplou. Tamější hrad a zámek vytvářejí jedinečný komplex historických budov a jezdí se zde i kvůli překrásné zlatnické práci – románské ostatkové schránce - relikviáři svatého Maura. I v Bečově se chystají na dnešní start návštěvnické sezóny. Jak bude u nich probíhat, prozradila zástupkyně kastelána Markéta Kolářová.