Dopoledne s Proglasem - 27. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 27. května 2020

Pořad v souvislostech


Dopoledne s Proglasem
Budeme vysílat

Setkání s novinářem Luďkem Navarou
Křesťané v Číně v ohrožení?
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme

Setkání s novinářem Luďkem Navarou

Herec Petr Vacek

Herec Petr Vacek
Audioarchiv

30. května si připomeneme Mezinárodní den roztroušené sklerózy, a tak jsme se v dopoledním vysílání na Proglasu zaměřili  na život s touto diagnózou. Jak nouzový stav a pandemie ovlivnila životy vozíčkářů a těch, kteří jim pomáhají? Našim hostem bude i ředitel Domova pro seniory a lidi s Alzheimerovou nemocí a v závěru pořadu jsme pozdravili herečku a zpěvačku Báru Hrzánovou.

Už několik let  připadá na 30. květen Mezinárodní den roztroušené sklerózy. Nebýt pandemie, celý měsíc bychom se v celosvětovém měřítku prostřednictvím kampaní, konferencí a jiných akcí s touto nemocí seznamovali blíže. Jak se s roztroušenou sklerózou pacientům u nás  žije? Má veřejnost dostatek informací? Na tyto a další otázky jsme se ptali Jiřiny Landové, předsedkyně výkonné rady Unie ROSKA, která zastřešuje jak pacienty s touto diagnózou, tak jejich blízké.

Společnost Asistence poskytuje sociální služby lidem s tělesným a kombinovaným postižením. Jejich programy mají společný cíl - podpořit svobodný a samostatný život v běžném prostředí. Jedná se o osobní asistenci a sociální rehabilitaci, doplněné o dobrovolnický program, ergoterapii a peer konzultace s rodinnými příslušníky. Dlouhodobě je společnost také aktivní v oblasti odstraňování bariér ve veřejné dopravě a zlepšení podmínek pro život lidí s postižením v běžné společnosti. Ředitel organizace Asistence je Erik Čipera a právě jeho jsme přivítali v našem vysílání.

Domov pro seniory a lidi s Alzheimerovou nemocí v Krabčicích u Roudnice nad Labem provozuje Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tuto nestátní organizaci poskytující sociální služby jsme už jednou navštívili v době vrcholící pandemie koronaviru. Od pondělí pro tato zařízení platí možnost návštěv za dodržení přesně definovaných podmínek. Více nám k současné situaci řekl ředitel domova Aleš Gabrysz.

Závěrečná slova našeho dnešního pořadu budou patřily herečce a zpěvačce Báře Hrzánové.