Dopoledne s Proglasem - 6. května 2020

Dopoledne s Proglasem - 6. května 2020

Pořad v souvislostech


Dopoledne s Proglasem
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv

Knihovny, Charita, FOK nebo spisovatelka Tereza Boučková - témata středeční dopolední hodiny na vlnách Proglasu.

Knihovny v České republice patří mezi instituce, které musely být uzavřeny kvůli pandemické situaci. Řada z nich se od pondělka vrací různým způsobem k běžnému provozu. Přední místo mezi nimi zaujímá Národní knihovna v Praze. Hostem po telefonních linkách byl Vít Richter, ředitel knihovnického institutu Národní knihovny a tajemník Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. 

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK patří k našim předním tělesům. V těchto dnech se jeho členové rozhodli v rámci projektu Virtuální akademie orchestrální hudby Pražských symfoniků podělit se o své znalosti a zkušenosti s nastupující generací profesionálních hudebníků jak z České republiky, tak ze zahraničí. Hráči budou do 30. června přihlášeným studentům a absolventům hudebních škol zdarma k dispozici pro online konzultace hry orchestrálních partů. Více nejen o tomto projektu prozradil Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

V uplynulém měsíci se na krizové a poradenské linky nevládních organizací obrátily tisícovky volajících. Na základě dat a výpovědí poskytovatelů sociálních služeb – Charity Česká republika, Diakonie ČCE, NADĚJE, Člověka v tísni a ŽIVOTA 90 – potřebuje část z nich pomoc s orientací v nové situaci či s řešením konkrétního problému, u části se odhalily hlubší problémy, které s nimi sociální pracovníci budou řešit dlouhodobě. V souvislosti s rozmělňováním opatření a návratu k normálnímu životu, se ale vytíženost linek nezměnila, stále je obrovská a trvá i nadále. Nejen o tomto problému jsme hovořili s Janem Oulíkem, tiskovým mluvčím Charity Česká republika.

Posledním hostem středečního dopoledního vysílání byla Tereza Boučková, česká prozaička, autorka převážně autobiografických próz nebo knih, které popisují nesnadnou výchovu dvou adoptivních synů „Rok kohouta“ a „Život je nádherný“.