Dopoledne s Proglasem o darování krve

Dopoledne s Proglasem o darování krve

Pořad v souvislostech


Když daruješ krev
Budeme vysílat

Na pomezí astronomie a víry
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme


Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Církev jako bezpečné místo - s P. Hansem Zollnerem o ochraně před zneužíváním
Audioarchiv

V Česku chybí přibližně padesát tisíc dárců krve, shodli se dnes ve vysílání Proglasu prezident Českého červeného kříže Marek Jukl a Daniela Pajtašová z Ústavu hematologie a krevní transfuze Vojenské fakultní nemocnice v Praze. Vloni navíc došlo k poklesu ochoty darovat krev, patrně kvůli pandemickým omezením a obavy z možné nákazy v nemocnicích, kde se často transfuzní stanice nacházejí. Vzrostl ale počet lidí, kteří po prodělání nemoci covid19, nabídli svoji krevní plazmu.

„Krev je kapalina, která nejde uměle vyrobit, takže pokud člověk potřebuje krev, může získat jenom od jiného člověka. Darování krve je proto nesmírně důležité a relativně snadné.  Přestože v České republice dárci chybí, myslím, že zájem tu je,“ uvedla MUDr. Daniela Pajtašová  a dodala  „Věřím, že v každém člověku je touha pomoci druhým lidem. Jenom možná v dnešní uspěchané době je trošičku horší najít si čas a možná také nejsme zvyklí v dnešní konzumní době podstoupit určité nepohodlí, které je s tím spojené.“

Podle prezidenta Jukla se Červený kříž snaží k dárcovství motivovat nejrůznějšími způsoby, oceňuje ty, kteří přispívají zdarma, a také je zviditelňuje jako morální vzory.  „Aby lidé byli svým způsobem zviditelnění a ujištění v tom, že bezpříspěvkové darování krve je správné, zavedla se také určitá ocenění - medaile. Od šedesátých let jsou spojena se jménem objevitele čtvrté krevní skupiny Jana Janského. Prvodárci pak dostávají populární odznáček ve formě kapky s červeným křížkem,“ uvedl Marek Jukl.

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství, se spojily a přišly s myšlenkou vyhlásit Světového dne dárců krve a tím poděkovat všem, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. Slaví se 14. června.

Celý pořad Dopoledne s Proglasem, který  věnoval právě dárcovství krve, si můžete poslechnout na webu Proglasu v audioarchivu.

Foto: www.pixabay.com