Ekonom Sedláček o omezeních: Ztratili jsme pocit, že to děláme pro sebe

Ekonom Sedláček o omezeních: Ztratili jsme pocit, že to děláme pro sebe

Máme za sebou rok s covidem. Co řekl o naší společnosti? Máme tuto krizi brát jako šanci? Jak moc bude poznamenána naše společnost, zdravotnictví nebo ekonomika? Prvním hostem speciálních vydání Dopoledne s Proglasem na téma Rok s covidem byl ekonom a filozof Tomáš Sedláček.

„Ztratili jsme pocit, že to děláme pro sebe, a začali jsme mít pocit, že to děláme pro vládu nebo pro Babiše,“ uvádí Sedláček k momentální náladě ve společnosti a dodává: „Možná, že se k tomu přidalo takové to typické – v tomto případě úplně zbytečné – češství a rebelství. Protože opravdu to děláme pro sebe, ta vláda si to nevymýšlí jen tak, aby nás mohla buzerovat.“ Ekonom na druhou stranu potvrzuje, že takovéto zásahy do osobních svobod historicky téměř nemají obdoby. Musíme je ale přijmout a pamatovat, že stejná opatření zavádějí i ostatní státy světa.

Finanční kolaps podle Tomáše Sedláčka momentálně nehrozí. „Z historie ekonomických cyklů máme jednu poučku. Endogenní šoky, to znamená šoky, které vznikají uvnitř finančního systému, třeba v bankovnictví, jako tomu bylo u finanční krize v roce 2009, jsou mnohem bolestivější (…) než ty exogenní, tedy ty, které přicházejí zvenčí,“ popisuje.

Jako velké pozitivum pak náš host vidí připravenost internetu, který unesl náhlý nápor uživatelů, kdy jsme prakticky během několika dní přešli do online prostředí ve školách, úřadech i firmách. „Jak říká Carl Gustav Jung, že každá krize nás někam posune, tak tahle nás jednoznačně posunula do digitalizace a uvidíme, kam dál nás ještě posune,“ uzavírá ekonom a pedagog.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

Foto: Frettie – Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!