Eva Zálešáková: Na návštěvu Jana Pavla II. v Hradci Králové se nedá zapomenout

Eva Zálešáková: Na návštěvu Jana Pavla II. v Hradci se nedá zapomenout
26. února 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Redaktorka Eva Zálešáková strávila celý svůj profesní život v Československém, později Českém rozhlasu Hradec Králové. Byly to téměř čtyři desítky let. Rozhlas se stal za tu dobu její láskou na celý život. V rozhovoru zavzpomínala na své začátky, na úžasné osobnosti, se kterými se setkala, na své zážitky z cest po diecézi v rámci náboženského vysílání i na splnění svého životního snu.

Oficiálně paní Zálešáková nastoupila do Československého rozhlasu 18. července 1977. Už předtím však v rozhlasu trávila povinné školní praxe. Studovala totiž Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy (pozn. red. dnes FSV UK). „Tehdy ještě chodily zprávy z dálnopisu z Československé tiskové kanceláře, a jak byly za sebou, rozstřihovaly se ty papíry, které lezly z toho dálnopisu. Skutečnými nůžkami,“ vzpomíná. „A stejně tak se stříhaly magnetofonové pásky. (…) Měla jsem jedny jediné (nůžky), mám je do dneška schované.“

Za dobu svého působení v Československém a později Českém rozhlasu měla paní Zálešáková dle svých slov možnost pracovat s mnoha úžasnými lidmi, ať už to byli starší kolegové, kteří jí ochotně pomáhali mnohdy ve svém volném čase, nebo kolegové mladší, se kterými se dělila o své zkušenosti. Jedním z nich byl i Václav Moravec. „Ten začínal v rozhlasu v Hradci a já jsem mu vedla ruku,“ usmívá se redaktorka.

Nejsilnějším profesním zážitkem byla pro našeho hosta návštěva papeže Jana Pavla II. v Hradci Králové v roce 1997. „Na tu dubnovou sobotu se prostě nedá zapomenout. (…) Já jsem v té době byla hendikepovaná, že jsem měla vymknutý kotník. Moderovala jsem v ortéze, ale v tom všeobecném nadšení, já když si na to vzpomenu, tak vůbec nevím, že by mě ta noha bolela. A to nadšení našeho pana biskupa Otčenáška, jak se ‚Karolkovi‘, jeho příteli, líbilo v té jeho svatodušní katedrále. Měl takovou radost. Já jsem mu to tak přála,“ uzavírá paní Zálešáková.

Celý rozhovor, ve kterém jsme se dotkli i témat víry a postu, poslouchejte v audioarchivu.

foto: Martin Weisbauer - Radio Proglas