Naším hostem byl teolog, starokatolický kněz, překladatel a generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR. Kde se vzala jeho záliba v jazycích? A jaký je jeho vztah k Armádě ČR?
Petr Jan Vinš se věnuje také studiu (nejen) mrtvých jazyků. Jaké společné aspekty nebo rysy podle něj mají?
Co je pro překladatele největším oříškem? A co našeho hosta přivedlo ke studiu teologie? Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.
Od roku 2021 působí jako evangelická farářka v pražských Dejvicích a stala se jednou z tváří projektu Nekostel, který vznikl pod patronací Českobratrské církve evangelické. Hostem Dopoledne s Proglasem byla Alexandra Jacobea.
Jak se dyslektik, dysgrafik a dysortografik dostane od umaštěného ponku v továrně k nejprestižnějším zkouškám z angličtiny a k předávání nadšení z anglického jazyka dalším studentům? Dopoledním hostem byl učitel a youtuber Bronislav Broňa Sobotka.
Jakým vývojem prochází český jazyk v posledních letech? Kolik slov čítá slovní zásoba průměrně vzdělaného Čecha? Dopoledním hostem byla Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.
Před 401 lety se na Bílé hoře uskutečnila bitva, v níž Katolická liga porazila vojska českých protestantských stavů. To ovlivnilo osudy českých zemí na dalších téměř 300 let, z velké části nábožensky. Pro reflexi těchto událostí vznikla Ekumenická komise pro české církevní dějiny 17. století. Působí mýtus Bílé hory ještě dnes? Na jaké úrovni jsou nyní vztahy mezi církvemi? O tom jsme v pořadu 13+ mluvili s členem komise a také generálním sekretářem Ekumenické rady církví, starokatolickým jáhnem Petrem Janem Vinšem.
Vonička lidových písní Písnička: Za grajcar je mauý krivák; Sóla: Mužský sbor z Kostic a Tvrdonic; Soubor: Cimbálová muzika Jožky Severina; CD: Žijme, milí kamarádi směle