Hledejme cesty k praktické pomoci našim bližním, říká teolog Hošek

Hledejme cesty k praktické pomoci našim bližním, říká teolog Hošek

Pořad v souvislostech


Pomoc má mnoho tváří
Budeme vysílat

Setkání s Danou Morávkovou a Petrem Maláskem
Herečka Taťjana Medvecká
Herečka Taťjana Medvecká
Vysílali jsme


Setkání s Danou Morávkovou a Petrem Maláskem

Když daruješ krev

Když daruješ krev
Audioarchiv
9. listopadu 2020 Dopoledne s Proglasem Autor: Anna Janošková

„Pomoc, kterou můžeme nabídnout v koronavirové krizi, je na dosah ruky. Koronavirus nás může stmelit." Taková jsou slova teologa, religionisty a kazatele Církve bratrské Pavla Hoška, který byl hostem dnešního pořadu Dopoledne s Proglasem. Hovořil o vzájemné pomoci, o tom, jak krizi sám prožívá, a vzpomněl i na encykliku Fratelli Tutti papeže Františka.

Pavel Hošek před nedávnem nemoc covid-19 sám prodělal. Jak sám popisuje, nejobtížnější pro něj bylo oddělení od přátel a studentů: „Pro mě je těžké vyrovnávat se se samotou. S rodinou jsem byl více než jindy, ale je to něco jiného než kontakt s přáteli, kolegy a studenty. Stav do značné míry trvá a kontakt zprostředkovaný technologiemi se nedá srovnávat s klasickým.“

V dlouhých chvílích působí v současnosti Pavel Hošek podle svých slov jako „houbař a řidič“. „Každý den přicházím s košíkem plným hub a roznáším je po známých. Dále převážím nákupy nebo lidi, kteří o to projeví zájem,“ popsal Hošek svou činnost po prodělání nemoci covid-19. Podle něj je pomoc obohacující a potřebná a dokazuje hmatatelnou lásku k bližnímu. „Stačí se zeptat sousedů, jestli nepotřebují pomoc. Všichni můžeme někomu dojít na nákup, zatelefonovat a povídat si s ním, nebo doprovodit k lékaři,“ řekl Pavel Hošek, který význam svých slov dosazuje do encykliky papeže Františka Fratelli Tutti (v překladu Všichni jsme bratři).

Pavel Hošek přednáší religionistiku na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se vztahem teologie a kultury a religionistickým výkladem krásné literatury. Je rovněž kazatelem Církve bratrské. Roku 2020 byl zvolen prvním viceprezidentem České křesťanské akademie.