Jitka Modlitbová: Příčinou ztráty domova je vždy soubor nešťastných životních situací

Jitka Modlitbová: Příčinou ztráty domova je vždy soubor nešťastných životních situací

Pořad v souvislostech


Armáda spásy
Budeme vysílat

Na pomezí astronomie a víry
Dopoledne s Proglasem
Dopoledne s Proglasem
Vysílali jsme


Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Nové vedení Českobratrské církve evangelické

Církev jako bezpečné místo - s P. Hansem Zollnerem o ochraně před zneužíváním
Audioarchiv
9. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

SRDCE BOHU, RUCE LIDEM je slogan Armády spásy. "Jsme tu pro ty, kteří potřebují pomoc. Pro ty, kdo se ocitli bez střechy nad hlavou, stejně jako pro osamělé a hledající," stojí na stránkách této organizace. O službě lidem, která vychází z křesťanské víry, jsme mluvili s Jitkou Modlitbovou, ředitelkou Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze.

„Napadá mě jeden z klientů našeho azylového domu. Když jsme se spolu potkali poprvé, řešili jsme nějakou administrativní záležitost,“ odpovídá paní Modlitbová na otázku, zda mají některé osudy klientů centra šťastný konec, a pokračuje: „Přestože byl relativně mladý, byl úplně vyhaslý a hodně uzavřený. Nechtěl nám říct, co všechno ho trápí, jaké všechny problémy má. Tak jsme do něj s kolegyní lidově řečeno hučely, že když se nesvěří, nemůžeme mu pomoct a že se nemusí stydět. (…) Díky neustálé práci jedné z kolegyň, která s ním debatovala (…) se jí to podařilo. Pán začal řešit své problémy, ať už se to týkalo dluhu anebo psychické situace. A letos v únoru, když od nás odcházel do jiného ubytování, se za mnou zastavil a velmi děkoval za přístup této kolegyně, která mu opravdu změnila život.“

Armádu spásy založil v Londýně metodistický kazatel William Booth v roce 1865. V roce 1919 byla založena první pobočka i na našem území. V 50. letech však musela Armáda spásy přerušit svoji činnost. „Pro část členů to znamenalo i trestní stíhání. Zmínila bych příběh Josefa Korbela, což byl jeden z důstojníků Armády spásy, který byl několik let i v pracovním táboře a tady o tomto zážitku napsal knihu V nepřátelském táboře,“ uvádí náš host.

Hlavní činností organizace je péče o lidi bez domova. Dle Jitky Modlitbové jsou příběhy lidí na ulici souborem vícero nešťastných situací, které je o bydlení připravily. Jako nejčastější příčiny vidí dluhy a finanční problémy vůbec, pak nejen fyzický zdravotní stav, závislosti. „Zmínila bych i další velkou skupinu, ze které přichází spousta našich klientů, a to jsou lidé opouštějící nějaké instituce. Ať už jsou to věznice, nebo náhradní rodina, dětské domovy. Bohužel velká část našich klientů vyrostla v dětských domovech,“ uzavírá ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše.

Jaké všechny služby centrum nabízí? A jak se práce v soc. službách proměňuje? Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: Kateřina Rózsová, Radio Proglas

NyníPísně
Píseň: Bulo že to, hojaja (2020); Interpret: Ľudová hudba Stana Baláža; Album: Ľudová hudba Stana Baláža: Jak śe mace?
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony